Değişen Şartlara Göre Halı Yıkama Eryaman 0312 226 30 29
Eryaman halı yıkama hizmet bölgemiz içerisinde yaptığımız çalışmalar gösteriyor ki; halıların yıkanma zamanının belirlenmesi konusunda hala geleneksel bir yaklaşım söz konusu. Yıl boyunca fazla talebin olmadığı halı yıkama fabrikaları, bayrama yakın zamanlarda hınca hınç doluyor. İşini son dakikaya bırakmayı adet edinmiş çoğu kimse maalesef halısını yıkatamıyor.

Halılarımız evlerimizin en çok kirlenen ve maalesef kirliliğini belli etmemek konusunda da son derece sinsi eşyalarımızdır. Halılarımız ipliksi yapısı sayesinde, yüzeysel olarak gözlemlendiğinde temizmiş gibi görünüp, aslında tüm kiri dip bölgelerinde saklayan bir özelliğe sahiptirler.

Halıların yıkanma zamanına etki eden faktörler:

Bu başlık altında yazdığımız her şey elbette sizlerin de çok iyi bildiği bilgilerdir. Biz yine de mesleğimiz gereği hatırlatmakta mahsur görmüyoruz. Halılarınızın yıkanma zamanını belirlerken bu sayacaklarımız belki de faydalı olur.

Kullanım sıklığı:
Evlerimizin kimi bölümleri diğer bölümlerine göre çok daha fazla sıklıkla kullanılıyor olabilir. Salon ile yatak odasının kullanım sıklıkları birbirinde farklıdır şüphesiz. Yine koridorlar da evlerimizde en çok kullandığımız bölümlerdir. Evin hangi odasına gidecek olsak koridorları kullanırız. Halıların yıkanma zamanını değerlendirirken kullanım sıklığı verilerini kullanmak faydalı olacaktır.
Kullanım süresi:
Kullanım süresi kavramı, günlük kullanım esnasındaki halı üzerinde geçirilen toplam zamanla alakalıdır. Oturma odası evlerimizde genellikle yatma zamanına kadar en çok vakit geçirdiğimiz bölümdür. Buradaki halılarımızın daha az vakit geçirilen bir misafir odasına göre daha hızlı kirlenmesi olasıdır.
Kullanan sayısı:
Bir evde aynı sayıda insan yaşıyorken, aynı sayıda kişi aynı halıları kullanmamaktadır. Genel kullanım alanlarını kullanan sayısı ile özel kullanım alanlarını kullanan kişi sayısı farklıdır. Öyleyse genel kullanım alanlarındaki halıların yıkanma sıklığı da özel kullanım alanlarındakine göre farklılık arz edebilmektedir.
Kullanım durumu:
Zamanla daha da yaygınlaşan bir kültür olarak evlerde ayakkabı ile dolaşmak halının kirlenme süresini oldukça kısaltmaktadır. Bir evde ayakkabı ile geziliyorsa, ayakkabısız gezilen eve göre çok daha kısa sürelerde halılar yıkanmalıdır.
Yaşlı, hasta ve çocuk durumu:
Halıların yıkanması konusunda süre tayini yapılırken, gerektiği kadar özen gösterilmediği halde bence en önemli konu: Evlerimizde yaşlı, hasta veya çocuk olup olmadığıdır. Lütfen onların mikroplardan çok daha çabuk etkilendiğini unutmayalım.
Evcil hayvanlar:
Kedi, köpek gibi evcil hayvanlarımızın olduğu evlerdeki halılar da olmayanlara göre daha kısa sürelerde yıkanmak isterler. Hem dışardan kir taşımaları olasıdır ve hem de tüyleri dökülebileceği için yıkanma istemi doğurabilir.

Eryaman halı yıkama olarak sizlere halılarınız yıkanma süreleri hakkında net bir şey söylemek yerine, değişken şartlara göre değerlendirme yapmanızın daha mantıklı olacağını düşünüyoruz. Sonuç itibari ile artık halılar yaz ya da kış fark edilmeksizin yıkattırılabiliyor.

Tecrübelerimize göre halı ve kilimleri yıkatırken beklentilerinizin karşılanması için her şeyden önce bilmek gereken şey, halı yıkama işimizi görecek firmanın yıkama ve leke çıkarmada profesyonellik kazanmış bir kilim ve halı yıkama firması olmasının gerekliliğidir. Eryaman otomatik kilim ve halı yıkamaya halı ve kilimleri eski usullerle ya da otomatik teknikle yıkatabilirsiniz ancak deterjan seçimi, halı yıkama işinin kalite oranını hatırı sayılır derecede etkiler. Çünkü kaliteli sonucu elde etmek için temizleme gücü yüksek temizlik maddeleri kullanmak oldukça önemlidir.

Kilim ve halıların yıkanmasından istenen başarılı neticeyi kazanmak için özen gerektiren bir dizi koşullara uymak çok önemlidir. Halı ve kilimlerin hızlıca kurutulmasında otomatik sıkma makinesiyle nem almak kurumanın kusursuz olması için oldukça önemlidir. Sıkma makinesiyle sıkılan halı ve yolluklar güneşle kurutulmaya ihtiyaç duyar ki bakterilerin yok olması tam anlamıyla bu şartla sağlanabilir. Özel askılarda kurumuş olan halı ve yolluklar kontrol maksadıyla son kontrol birimine taşınır ve burada tarama, fırçalama ile birlikte parfüm ve paketleme çalışmaları yapılır. Kontrol işleri sonuçlanmış olan halılar semtlere göre bir araya getirilecek şekilde gruplanıp, sevkiyat çalışanlarına verilir ve bundan sonra söz verilen zamanda halılar teslimat adresine dağıtılır. Yıkamacılık sektörü de diğer sektörlerde olduğu gibi teknolojik gelişmelerden olumlu yönde etkilenmiş bir sektördür ki, mühendislik alanındaki yeni teknik imkanlar bu işin niteliğini fazlaca üst düzeye taşımıştır.

Özellikle hijyen kalitesine gereken önemi veren biriyseniz kalitesiyle tanınan şampuanları kullanan halı yıkama şirketlerini seçmeniz gerekir. Halı ve kilim yıkamada başlangıç aşaması, halı yıkama servisinin beklenen sürede vereceğiniz adrese gelmesidir ve bu iş ile alakalı fazladan bir para verilmemelidir. Bu manada iyi iş yapan bir halı temizleme fabrikası özellikle belirlenen saat aralığında verilen adreste olur.

Yılların deneyimine sahip bir halı yıkama fabrikasının hijyen kalitesi yüksek bir neticeye varabilmesi için önemli kurallardan bir tanesi de deterjan ve leke çıkarıcıların değişik yapıdaki halılara hangi yöntemlerle uygulanacağıyla alakalı seçici olmaktır. Bu anlamda herkes bilir ki kalitesiyle tanınan leke çözücüler kullanmak temizlik işlerinin kalitesini doğrudan belirlemektedir. Temizlikte titiz bilinçli bir tüketici olarak eğer, hijyen kalitesi düşük neticelerle karşı karşıya gelmekten endişeleniyor iseniz halılarınızı yıkatacağınız halı firmasını seçerken bazı detayları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Halıların yıkanmasında kullanılan yeni teknikler ve buna ek olarak üstün özellikli leke çözücüler mesleğimizi en az riskle tatbik etmemize imkan veriyor. Bu anlamda bizler de Eryaman halı ve kilim yıkama şirketi olarak bu kritik noktanın farkındayız ve işletmemizde en bilinen endüstriyel makineleri kullanıyoruz.

Makine sistemlerinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda iki farklı yıkama tekniği ortaya çıkmıştır ki, bu metotlardan birincisi elde yıkama diye tabir edilen yöntem, ikincisi ise otomatik sistemle yapılan yıkama türüdür. Çok programlı otomatik halı yıkama makinesi ile yapılan yıkama işlemlerinin manuel yıkamaya göre pek çok faydası vardır ki, bu avantajlardan en çok önem arz edeni belki de personelden kaynaklanan hataların azalmasıdır. Eryaman halı yıkama personelince yıkama alanına taşınmış olan halı ve kilimler bir an önce iplik özellikleri göz önüne alınarak yıkamaya hazırlanır zira farklı yapıdaki halı ve kilimler birlikte yıkanmamalıdır.

Yıkama yapacak bir işletmenin işçilik kalitesi, bilgili personel ve bununla beraber, elinde bulundurduğu endüstriyel ekipmanların yeterliliğiyle anlaşılır.