Eryaman Halı Yıkama Ambalajlama 0312 226 30 29
Eryaman halı yıkama fabrikamızda yıkama işlemi tamamlanmış olan halılar sevkıyat bölümüne geldiğinde son kontrolleri yapılarak ambalajlanırlar. Bu ambalajların tek bir amacı vardır oda sevkıyat esansında halının dış ortamdan muhafaza edilmesidir. Yapılan ambalajlar kesinlikle saklama amaçlı değildir. Zira plastik malzemeden seçilen bu ambalajlar hava geçirmemektedirler.

Halıların saklanması için gerekli ortamın nemli olmaması gerekirken, ambalajınsa nem yapmama özelliğinin olması gerekmektedir. Plastik malzemelerde hava geçirgenliği neredeyse sıfırdır. Az da olsa nem barındıran halılar plastik ambalajlarda muhafaza edilecek olursa küflenme gibi bir problem gündeme gelebilmektedir. Küf lekelerinin giderilememesi ise başlı başına bir sorundur.

Eryaman halı yıkama olarak kullanmadığınız halıları sakladığınızın odanın rutubeti olmamasına dikkat etmenizi önemle hatırlatmak isteriz. Nem tüm dokuma ürünlerde olduğu gibi, halıların ömrünü kısaltan baş etkenlerdendir.

Halıların saklanma koşulları mevsimsel faktörlere göre de değişiklik gösterebilmektedir. Sıcak ve kuru yaz günlerinde halıların ambalajları içerisinde kalmasının bir sakıncası yoktur. Elbette en azından hava sirkülasyonunu sağlamak için bir delik açmak kaydıyla. Nemli ve soğuk kış günlerinde ise bu ambalajlar derhal açılmalı, az da olsa ambalaj içerisinde bekletilmemelidir. Eryaman halı yıkama olarak bu önemli konuyu hemen her teslimatımızda da hatırlatıyoruz.

Edindiğimiz tecrübe gösteriyor ki halıları yıkatırken başarılı bir sonuç için öncelikle bilinmesi gereken şey, yıkama işini vereceğimiz fabrikanın lekelerin çıkarılması ve hijyen konusunda yeterli beceriye sahip bir temizlik şirketi olmasındaki mecburiyettir. Halı yıkama sanayisi de diğer sanayi dallarındaki gibi gelişen teknolojiden olumlu yönde etkilenmiş bir iş alanıdır ve teknolojik alandaki yeni teknik imkanlar sektörün niteliğini gerçekten çok üst düzeye taşımıştır.

Şagi makine ya da yün halıların yıkanmasından hedeflenen kaliteli sonucu sağlamak için özveri gerektiren bir takım kuralları oluşturmak gereklidir. Yıkamada birinci aşama servis arabasının belirlenen saatte adresinize gelmesidir ki bu iş ile ilgili ek bir para verilmemelidir. Zaten kaliteye önem veren bir temizlik işletmesi kesinlikle belirtilen zamanda almaya gelir halıları. Değişen koşullarla birlikte günümüzde iki farklı halı ve kilim yıkama yöntemi izlenmeye başlanmıştır ki, bunlardan ilki meçle elde yıkama diye isimlendirilen teknik, diğeriyse tam otomatik yıkama makinesi ile sürdürülen yıkama sistemidir. Otomatik halı yıkama makinesi ile sürdürülen yıkamanın manuel yıkamaya göre bir çok yararı bulunmaktadır ki, bunlar arasında en dikkat çekicisi zannederim halının tersinin de yıkanmasıdır.

Eğer yüksek kaliteye gerekli özeni gösteren bir kimse iseniz kalite belgeleri tam olan deterjanlarla çalışan halı ve yolluk yıkama firmalarını tercih etmeniz gerekir. Yıkama yapacak bir kuruluşun kalitesi, işinde uzmanlaşmış bir çalışma ekibi ve kullandığı deterjanların kalite standartlarına uygunluğu ile ölçülebilir.

Standartlara uygun hizmet almak isteyen bilinçli bir müşteri olarak eğer, hoş olmayan bir görüntüyle karşı karşıya gelmekten çekince duyuyorsanız yıkama işinizi vereceğiniz halı firmasını tercih ederken bir kısım önemli şeyleri bilmeniz gerekiyor. Gerekli tecrübeye sahip bir kilim ve halı yıkama işletmesinin başarısı seviyesi yüksek bir sonuca ulaşabilmesi noktasında gerekli ilkelerden birisi de deterjanların hassas yapılı halılara ne tür usullerle uygulanacağı konusunun bir kalite kriterine bağlanmasıdır. Bu anlamda herkesin de bildiği gibi, kaliteli deterjanlar kullanmak yıkama işinin kalitesini doğrudan etkileyicidir. Eryaman tecrübeli halı ve kilim yıkamaya halıları eski sistem ya da otomatik sistemle yıkatabilirsiniz ama kullanılan deterjanların kalitesi, bu işin başarı oranını çok önemli oranda belirler. Halıların yıkanmasında başarılı sonucu almak için arındırma gücü yüksek olan temizlik maddeleri uygulamak çok önemlidir.

Yıkanan halıların çabucak kurumasının gerçekleşmesinde halı sıkma makinesiyle nem almak, kurutmanın problemsiz olması için çok önemlidir. Santrifüj makinesinde sıkılmış olan halı ve yolluklar gün ışığına ihtiyaç duyar ki, bakterisiz kurutma bir tek bu sayede sağlanabilir. Güneşte kuruduğu gözlemlenen halı ve kilimler kontrol amacıyla kontrol noktasına sevk edilir ve bu kısımda halıların son kontrolü ile beraber ambalajlama ve parfümleme çalışmaları yürütülür. Ambalajlama işlemleri sonuçlanmış olan halılar kayıt fişlerine göre bir sıralama yapılacak biçimde gruplanıp, dağıtım araçlarına verilir ve belirlenen zaman içerisinde halılar müşterilere teslim edilir. Eryaman halı yıkama personelince yıkama mekanına taşınmış olan yıkanacak halılar öncelikle dokuma türlerine bakılarak gruplanır zira her halı aynı yıkama tekniği ile yıkanamaz.

Temizlik sağlamada kullandığımız yeni araçlar ve bununla beraber anbibakteriyel arındırıcılar işimizi en az riskle yapmamıza olanak tanıyor. Bu anlamda her daim Eryaman kilim ve halı yıkama firması olarak bu kritik noktanın bilincindeyiz ki, uygulamalarımızda en bilinen yıkama ve sıkma makinelerini kullanmaya devam ediyoruz.