İç mekanlarda yer döşemesi olarak halı kullanılmasının astım hastalarının sağlığı açısından riskli olduğu yönündeki iddiaların, bilimsel dayanağının olmadığı ortaya çıktı. Halıların astım hastalarına zarar verdiği yada halısız mekanlarda astım hastalarının daha rahat ettiği yönündeki iddialar asılsız çıktı. Son dönemlerde halının sağlık gerekçeleri yüzünden kullanımın azaltılmasına yönelik olarak planlı bir hareket yapıldığı anlaşıldı. Bu asılsız haberlere avrupalı bir laminat üreticisinin sponsor olduğu yönünde iddialar ortaya atıldı. Eryaman halı yıkama ahşap yer döşemeleri ile halıları aynı kategoride değerlendirme yanlışına düşmüyoruz. Zaten ülkemizde olduğu gibi Eryaman halı yıkama bölgemizde de ahşap laminatlar üzerine halı serilmektedir. Duvardan duvara halı uygulamalarında da halının temizliği ve hijyeni sağlandıktan sonra sağlıkla alakalı hiç bir olumsuz durumun yaşanmayacağı herkesçe malumdur. Önemli olan halı yıkama konusundaki hassasiyetler, halı yıkama hijyen kalitesi ve halı yıkama süreleridir. Düzenli olarak profesyonel halı yıkama fabrikalarında yıkanan halıların sağlık açısından herhangi bir olumsuz etkisi bu güne değin gözlemlenmemiştir. Halı yıkama Eryaman bölgemiz bu konuda yeterli derecede bilgi ve görgüye zaten sahiptir.

Eryaman halı yıkama işletmesindeki yıkama alanına nakledilen yıkanacak halı ve kilimler, karışmaması için dokuma özellikleri tespit edilerek ayrılır zira her halı aynı malzemelerle yıkanamaz. Halı ve kilimleri yıkayan bir şirketin işçiliğindeki kalite, bilgili ve tecrübeli bir çalışma ekibi ve kullandığı temizlik deterjanlarının yüksek kalitede olmasıyla anlaşılır.

Bu işlerde hijyen kalitesine azami derecede önem veren bir kimse iseniz kalite belgeleri tam olan leke çıkarıcıları kullanan halı ve yolluk yıkama işletmelerini seçmelisiniz. İyi bir halı, kilim ve yolluk yıkama işletmesinin kusursuz bir hizmet çıkarabilmesi için gerekli aşamalardan birisi de deterjanların değişik yapıdaki halılara ne tür tekniklerle uygulanacağının tespitinin yapılmasıdır. Bu anlamda iyi bilinmelidir ki tse belgeli deterjanlar kullanıyor olmak yıkama işinin kalitesini kesin olarak belirler. Halı ve kilim yıkamada kullandığımız otomatik makineler ve yeni nesil leke çıkarıcılar bu mesleği hatasız bir şekilde yapmamıza imkan tanıyor. Bu nedenle senelerdir Eryaman halı yıkama olarak bu detayın farkında olduğumuz için halıların yıkanmasında kalitesiyle bilinen yıkama ve sıkma makinelerini kullanma eğilimindeyiz.

Bu işte ilk adım, ücretsiz servis aracının önceden belirlenen saatler içinde adresinize gelmesidir ve servis ile alakalı ek bir ödeme alınmamalıdır. Unutmayın memnun kalmayı umacağınız bir halı yıkama işletmesi aşağı yukarı sözleşilen sürede adresinizde olacaktır. Halı temizliğinde titiz birisiyseniz ve şayet, beklentilerinize cevap vermeyen bir sonuçla karşılaşmaktan endişeliyseniz; yıkama yaptıracağınız halı yıkama fabrikasını seçerken, önemli şartları araştırmanız ve bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Eryaman profesyonel halı yıkamaya halıları elde ya da tam otomatik teknikle yıkatabilirsiniz ancak halı yıkama deterjanının kalitesi, yıkama işinin kalite derecesini çok önemli oranda değiştirir. Halıların yıkanmasında kaliteli sonuçlara ulaşmak için bakterileri arındırabilen halı yıkama şampuanları ile yıkama yapmak büyük önem arz etmektedir. Halı yıkamacılık ta diğer sanayi alanlarındaki gibi gelişen teknik ilerlemelerden etkilenmiş bir iş alanıdır ki, endüstriyel alandaki yeni uygulamalar yıkamanın kalite standartını hakikaten üst seviyelere çıkarmıştır. Makine sistemlerinin gelişmesiyle birlikte günümüzde iki farklı halı ve kilim yıkama yöntemi geliştirilmiştir ki, bu tekniklerden birisi elde yıkama diye bilinen yöntem, diğeriyse bantlı yıkama sistemiyle yapılan yıkama sistemidir. Otomatik bantlı sistem halı yıkama makineleriyle yaptığımız yıkama işlemlerinin elde yapılan yıkamaya göre pek çok faydası gözlemlenir ki, bu avantajların en mühimi sanırım daha yüksek kalitede yıkama yapılmasıdır.

Halı ve kilimlerin çabuk bir şekilde kurumasının sağlanmasında bu işe özel bir sıkma makinesi kullanılması, kurumanın kusursuz olması için büyük önem teşkil etmektedir. Endüstriyel sıkma makinesinden alınan halı ve yolluklar askıda bekletilmeye gereksinim duyar ki, bakterilerin yok edilmesi sadece bu sayede sağlanır. Kurutmalıklarda kuruduğu gözlemlenen halı ve yolluklar son kontrollerin yapılması için sonuç alanına taşınır ve bu alanda halıların son kontrolü ile beraber ambalaj çalışmaları yürütülür. Tüm detaylı kontrol işlemleri sonuçlanan halı ve kilimler sahiplerine göre bir sıralama yapılacak biçimde ayrıştırılıp, sevkiyat personeline yönlendirilir ve böylece önceden anlaşılan zamanda halılar müşterilere iade edilir. Değerli halılarınızın temizlenmesinden amaçlanan hijyenik sonucu elde etmek için deneyim gerektiren bazı koşulların yerine getirilmesi olmazsa olmazdır.

Tecrübeler gösteriyor ki halıları yıkatırken nitelikli bir yıkama için her şeyden önce önem verilecek şey, halılarımızı teslim edeceğimiz işletmenin temizlik ve hijyen sağlamada becerikli bir yıkama firması olmasının gerekli olduğudur.