Halı yıkama öncesinde toz alma işlemi profesyonel halı yıkama teknikleri içerisinde önemli bir yer tutar. Halılar dokuma yapılarından dolayı, üzerlerine dökülen her şeyin diplerine doğru çekerler. Böylece halılarımızın dip bölgeleri yüzeylerine oranla çok daha fazla kirlidir. Halıların iplik diplerinden bu kirlerin çıkarılması zannedildiği kadar kolay değildir. Eskiden beri halıların çırpılması ile bir temizleme eğilimi yerleşmiştir. Eryaman halı yıkama kesinlikle halıların çırpılarak tozlarının alınmasını önermemektedir. Halılar çırpılmaları esnasında önemli oranda yıpranırlar. Halı çırpma profesyonel halı yıkama tekniklerine ters bir durumdur. Zira bu ihtiyacı karşılamak için halı yıkama fabrikalarında toz alma dolapları bulunmaktadır. Yıkamaya başlamadan önce halıların dip bölgelerindeki tozları almak halı yıkamanın ilerideki aşamalarını da kolaylaştırmaktadır. Toz alma gereği gibi yapılmadığı taktirde halı yıkama işlemi zorlaşacaktır.

Yeni halı yıkama makineleri sayesinde günümüzde iki çeşit halı ve kilim yıkama sistemi geliştirilmiştir ki, bunlardan birincisi elde yıkama şeklinde anılan yöntem, diğeriyse otomatik halı yıkama makinesiyle yapılan yıkama sistemidir. Otomatik programlı halı yıkama makineleriyle icra ettiğimiz yıkama işinin elde yapılan yıkamaya göre bir çok faydası bulunmaktadır ve bu faydaların en dikkat çekicisi belki de halının çift taraflı yıkanmasıdır. İyi bir halı ve kilim yıkama firmasının kaliteli bir netice alabilmesi için gerçekten önemli ilkelerden biri de halı yıkama şampuanlarının hassas yapılı halılara hangi tekniklerle uygulama yapılacağıyla ilgili tecrübeli olmaktır. Çünkü kabul etmek gerekir ki iyi leke çıkarıcı maddeler kullanabilmek yıkamanın kalitesini doğrudan belirleyicidir.

Eryaman bantlı sistem halı yıkamaya halıları manuel yahut ful otomatik teknikle yıkatabilirsiniz fakat kaliteli halı yıkama deterjanı kullanmak, yıkamanın kalitesini büyük oranda belirlemektedir. Kaldı ki kaliteli neticeyi elde etmek için bakterisiz bir hijyen sağlayan temizlik malzemeleri uygulamak büyük önem arz etmektedir. Bu sektör de piyasadaki diğer iş alanlarındaki gibi mühendislikteki gelişmelerden pozitif yönde etkilenmiş bir iştir ki, özellikle yeni teknolojik imkanlar bu işin standartını gözle görülecek derecede yükseklere taşımıştır. Yıkamadan sonra halıların çabuk bir şekilde kurumasının sağlanmasında özel bir sıkma makinesi kullanmak, kurumanın kalitesi için büyük önem arz etmektedir. Endüstriyel sıkma makinesinde sıkılmış olan halı ve kilimler askıya alınmaya gereksinim duyar ki, bakterilerden arınma ancak bu yolla sağlanır. Yeterince kuruyan halılar kontrol edilmesi için son denetim masasına sevk olunur ve burada leke kontrolü ile beraber ambalaj işlemleri yapılır. Tüm detaylı kontrol işlemleri sonuçlanan halılar semtlere göre bir arada tutulacak biçimde düzenlenip, servis araçlarına aktarılır ve bundan sonra sözleşilen saatler içinde halı ve yolluklar adreslerine ulaştırılır.

Halıların yıkanması işinde ilk aşama servis aracının söz verdiği süre içerisinde adresinizde bulunmasıdır ki bu işlem için fazladan bir ücret verilmemelidir. Bu anlamda kaliteli iş yapan bir yıkama şirketi muhakkak sözleşilen sürede alır halıları. Bu sayede kullandığımız yeni gereçler ve buna ek olarak anbibakteriyel leke çözücüler bu mesleği kusursuz biçimde sürdürmemize yardım ediyor. Bu sebeple bizler de Eryaman halı ve kilim yıkama fabrikası olarak bu detayın bilincindeyiz ve işletmemizde kalitesi en yüksek olan endüstriyel makineleri kullanarak yıkama yapıyoruz.

Halılarımızı yıkayacak bir işletmenin işçilik kalitesi, işini seven eleman kadrosu ve bununla beraber, kullandığı temizlik deterjanlarının kalitesiyle bilinir. Hijyen kurallarını önemseyen bir müşteriyseniz ve şayet, kalitesiz bir görüntüyle karşı karşıya kalmaktan endişeleniyor iseniz halılarınızı yıkatacağınız yıkama fabrikasını seçerken bazı önemli ayrıntıları göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yün şagi yahut makine halılarının temizlenmesinden hedeflenen hijyenik neticeyi sağlamak için özen gerektiren bir takım şartların sağlanması olmazsa olmazdır.

Öncelikle kusursuz temizliğe azami derecede önem veren biri iseniz piyasada tutulan deterjan kullanan halı ve kilim yıkama fabrikalarını seçmek mecburiyetindesiniz. Eryaman halı yıkama çalışanlarınca yıkama alanına nakledilen halı ve kilimler ilk olarak leke türleri tespit edilerek yıkamaya hazır hale getirilir zira her halı aynı makineyle yıkama yapılamamaktadır.

Çalışmalar gösteriyor ki halıları yıkatırken beklentilerinizin karşılanması için özellikle göz ardı edilmemesi gereken konu, halıların yıkattırılacağı şirketin halıların yıkanmasında profesyonelliğe önem veren bir halı yıkama işletmesi olmasındaki zaruriyettir.

Eryaman halı yıkamada halı yıkama aşamalarının ilki toz almadır. Halılar yıkamaya alınmadan hemen önce lekelerine ve cinslerine göre ayrılıp, toz alma dolaplarında tozlarından arındırılırlar. Tozların alınması halıların yıkanmasındaki diğer aşamaların başarı ile sürdürülmesi noktasında çok faydalıdır. Tamamen tozlarından arındırılmış bir halı ıslatıldığında üzerindeki su daha temiz kalır. Tozlarından arınmamış bir halı yıkanırken tozları gözle görülmeyecek kadar küçük te olsa çamurlaşır ve halının her yerine bulaşır. Yıkama zorlaştığı gibi, durulama da zorlaşır. Eryaman halı yıkama toz alma işlemini profesyonel halı yıkama tekniklerinin bir parçası olarak görür. Halıların çırpılmak sureti ile tozlarının alınması hiç doğru bir davranır değildir. Halıların çırpılması kısa sürede yıpranmasına yol açmaktadır.