Çok fazla önemsenmese de halı yıkamanın en önemli ayaklarından birisidir durulama. Durulama işlemine gelene kadar yapılan tüm halı yıkama işlemleri ile halı diplerindeki kirler yüzeye çıkarılmış, katmanlaşmış lekeler ise tamamen yumuşatılmış olmaktadır. İşte tüm bu kirleri halıdan uzaklaştırmak ancak çok iyi bir durulama işlemi sayesinde gerçekleştirilebilir. Şayet durulamaya gereği kadar önem verilmezse halılardaki kirler halıdan uzaklaştırılamamış, dolayısı ile bakteriyel arınma tam olarak gerçekleştirilememiş olur. Bol su ile yapılan halı durulama işlemi sonrasında halılar santrifüj makinesine alınır. Santrifüj makinesi profesyonel halı yıkama makinelerinden birisidir. Santrifüj makinesi çamaşır makinelerinin çalışma prensibine benzer şekilde halılarınızı sıkar. Halılar bu makineden tamamen sıkılmış olarak çıkarlar. Sonrasında kuruması çok çok kolay olur. Eryaman halı yıkama durulamaya çok büyük önem verir.

Halılarımızı yıkayacak bir kuruluşun kalite göstergesi, deneyimli bir ekip ve bununla birlikte, kullandığı endüstriyel ekipmanların kalite standartlarına uygunluğu ile ölçülebilir. İşinde başarılı bir halı, kilim ve yolluk yıkama fabrikasının yüksek kalitede bir sonuç alabilmesi noktasında gerekli aşamalardan bir tanesi de deterjanların hassas halılara hangi metodlarla uygulama yapılacağı hususunu iyi bilmektir. Çünkü tahmin edersiniz ki, piyasada tutulan leke çıkarıcılar kullanmak hijyen gerektiren işlerin kalitesini doğrudan belirleyicidir.

Yıkandıktan sonra halıların gereken sürede kurumasının gerçekleşmesinde profesyonel sıkma makinesi kullanılması, kurutmanın sorunsuz olması için büyük önem teşkil etmektedir. Sanayi tipi sıkma makinesinden alınan halılar güneş ışığına ihtiyaç duyar ki, bakterilerin yok edilmesi bir tek bu sayede sağlanır. Güneşli havada kuruduğu anlaşılan halı ve yolluklar son kontroller için sonuç masasına sevk olunur ve bu noktada halıların son kontrolü ile birlikte ambalaj çalışmaları yapılır. Son kalan işlemleri de neticelenen halı ve kilimler etiket numaralarına göre bir sıralama yapılacak biçimde planlanıp, sevkiyat personeline teslim edilir ve sözleşilen saatler içerisinde halılar sahiplerine dağıtılır. Hangi tip olursa olsun halıların yıkama işleminden amaçlanan hijyenik sonucu kazanmak için tecrübe gerektiren bir sürü şartların yerine getirilmesi gereklidir. Yıkamacılık sektörü de öteki sektörlerde olduğu gibi teknik gelişmelerden olumlu etki almış bir iştir ki, teknolojik alandaki son yenilikler bu işin niteliğini gerçekten üst seviyelere yükseltmiştir.

Halılarının temizliğine önem veren bir müşteriyseniz ve şayet, hijyen koşullarını sağlamayan sonuçlarla karşılaşmaktan korkuyorsanız halılarınızı vereceğiniz yıkama fabrikasını seçerken bazı önemli şeyleri bilmelisiniz. Siz de yüksek kaliteye değer veren bir kimse iseniz tse belgeli leke gidericileri kullanan halı yıkama şirketlerini seçmek mecburiyetindesiniz.

Eryaman otomasyonlu yolluk ve halı yıkamaya kilim ve halıları eski sistem ya da otomasyonlu sistemle yıkatabilirsiniz fakat halı yıkama deterjanının kalitesi, bu işin başarısını net olarak belirlemektedir. Halı ve kilim yıkamada kaliteli neticeyi elde etmek için bakterisiz bir hijyen sağlayan şampuanlar ile çalışmak son derece önemlidir. Tecrübeler gösteriyor ki kilim ve halıları yıkatırken sonradan üzülmemek için ilk önce bilinmesi gereken şey, halıların verileceği firmanın temizlik konusunda deneyim ve tecrübe sahibi bir halı ve kilim yıkama kuruluşu olmasındaki zaruriyettir. Halıların yıkatılmasında öncelikli aşama, ücretsiz servisin beklenen saatler içinde halıları teslim almasıdır ki bu iş ile alakalı ekstra bir bedel talep edilmemelidir. Zaten kurumsal bir temizlik kuruluşu hiç gecikmeden ve vaat ettiği saat aralığında halılarınızı teslim alır.

Bu sayede kullanılan yeni teknikler ve buna ek olarak anbibakteriyel leke çıkarıcılar bu işi en az riskle uygulamamıza imkan veriyor. Bu nedenle eskiden beri Eryaman kilim ve halı yıkama olarak bu ayrıntının farkında olduğumuz için piyasadaki en iyi otomatik makineleri kullanmaya devam ediyoruz. Makine sistemlerinin gelişmesiyle birlikte son yıllarda iki çeşit halı ve kilim yıkama sistemi uygulanmaya başlanmıştır ki, bunlardan birincisi manuel yıkama diye adlandırılan teknik, diğeriyse tam otomatik yıkama makinesi ile yapılan yıkama sistemidir. Otomatik sistem halı yıkama makinalarıyla yapılan yıkama işinin eski usule göre fazlaca yararı listelenebilir ki, bu avantajlardan en mühimi belki de daha fazla yıkayıcı fırça kullanılmasıdır.

Eryaman halı yıkama tarafından yıkama bölümüne getirilen halılar, ilk olarak lekeleri tespit edilerek farklı bölümlere ayrılır çünkü, bütün halılar birlikte yıkanamaz.