Eryaman halı yıkama olarak halıların uzun yıllar sağlıklı olarak kullanılması için küçük bir öneride bulunmak istiyoruz. Halılarımız evlerimizde serili oldukları konum dahilinde güneş ışınlarına maruz kalıyor olabilir. Bilindiği üzere güneş ışınları tüm dokuma ürünlerde olduğu gibi halılarda da deformasyona sebebiyet vermektedir. Halı yıkama için aldığımız halıların bazılarının vaktinden çok önce yıprandıklarını görmekteyiz. Bunlar tamamen kullanımla alakalı durumlardır. Halıların kullanımında dikkat edeceğiniz küçük bir kaç ayrıntı ile halılarınızın ömrünü uzatabilirsiniz. İşte bunlardan birincisi güneş ışınlarının zararına karşı önlem almaktır. Bu zararı minimuma indirmek için imkanlar dahilinde halıları güneş ışınlarından korumak gerekmektedir. Elbette perdeleri kapatın eve güneş girmesin demiyoruz. Amam mümkün mertebe halıların en azından güneş gören kısımları ile görmeyen kısımlarını yer değiştirebilirsiniz. Bazen halılar konumları itibarı ile bir bölümüne ayak değdiği halde bir bölümüne ayak değmiyor olabilir. Bu tür durumlarda alınacak önlem de yine halıların yönünü zaman zaman değiştirmek olabilir.

Bu iş te piyasadaki diğer sektörler gibi endüstriyel ilerlemelerden pozitif etki almış bir sektördür ki, endüstriyel alandaki yeni teknolojik şartlar işin niteliğini hakikaten çok üst seviyelere yükseltmiştir. Hijyen kurallarını önemseyen biriyseniz ve eğer, olumsuz sonuçlarla karşılaşmaktan tedirginseniz, halı yıkama işinizi vereceğiniz halı yıkama fabrikasına karar vermeden önce bir kısım önemli ayrıntıları bilerek dikkat etmeniz gerekiyor.

Halı ve yollukların hızlı bir şekilde kurutulmasında otomatik bir sıkma makinesi kullanmak kurumanın kalitesi için çok önemlidir. Endüstriyel sıkma makinesinden alınan halı ve kilimler askıda bekletilmeye ihtiyaç duyar ki bakterisiz yıkama tam olarak bu koşulla sağlanabilir. Yeterli miktarda kuruması tamamlanan halı ve yolluklar kontrol işlemleri için son kontrol alanına sevk olunur ve bu bölümde halıların son kontrolü ile birlikte parfümleme ve ambalajlama çalışmaları yapılır. Ambalajlama işleri tamamlanmış olan halı ve kilimler her etikete göre bir sıralama sağlanacak şekilde ayrılıp, sevkiyat araçlarına sevk edilir ve böylece söylendiği zamanda halı ve yolluklar adreslerine sevk edilir. Salon ve oda halılarının temizlenmesinden beklenen kaliteli sonucu sağlamak için tecrübe gerektiren bir takım koşulları sağlamak olmazsa olmaz önem arz etmektedir. Tekrar etmekte fayda var ki halı ve kilimleri yıkatırken kaliteli bir netice için birinci olarak dikkat edilmesi gereken konu, halı yıkama işimizi görecek şirketin halıların yıkanmasında özverili bir halı yıkama işletmesi olması gerektiğidir.

Halılarımızı yıkayacak bir fabrikanın işçiliğindeki kalite, tecrübeli bir ekip ve bununla beraber kullandığı ekipmanların kalitesiyle bilinir. Halı ve kilim yıkamada başlangıç aşaması, firma aracının söz verdiği zaman içerisinde yıkanacak malzemeyi almasıdır ki bu işlem için ekstradan bir bedel alınmamalıdır. Kaldı ki iyi bir halı yıkama ve overlok işletmesi bir şekilde istenen saatte halıları almaya gelir.

Hijyen sağlamada kullandığımız bantlı sistemler ve yeni nesil deterjanlar bu işi hatasız bir şekilde uygulamamıza imkan veriyor. Bu yüzden eskiden beri Eryaman kilim ve halı yıkama şirketi olarak bu ayrıntının bilincindeyiz ki, yıkama uygulamalarımızda kalitesi en yüksek olan makineleri kullanan bir firma olarak tanınıyoruz. İşinde tecrübe kazanmış bir kilim ve halı yıkama fabrikasının başarılı bir sonuç çıkarabilmesi noktasında önemli prensiplerden biri de ağartıcı maddelerin farklı halılara ne tür usullerle kullanılacağıyla alakalı bilgi sahibi olmaktır. Bu noktada kabul etmek gerekir ki, piyasada tutulan leke çıkarıcı maddeler kullanmak yıkamanın sonucunu çok etkiler. Eryaman halı yıkama işletmesindeki yıkama alanına naklolunan yıkanacak halı ve kilimler, ilk olarak leke türleri tespit edilerek ayrı yerlere aktarılır zira her halı aynı şekilde yıkanmamalıdır.

Eryaman kilim ve halı yıkamaya halı ve kilimleri eski usullerle ya da ful otomatik yöntemle yıkatabilirsiniz ama kaliteli deterjan kullanımı, halı yıkamanın kalitesini hatırı sayılır derecede değiştirmektedir. Bu işte kaliteli sonucu almak için bakterisiz bir hijyen sağlayan deterjanlar ile yıkama yapmak oldukça önemlidir. Yeni halı yıkama makineleri sayesinde günümüzde ayrı iki halı ve kilim yıkama metodu gündeme gelmiştir ki, bu tekniklerden birisi manuel yıkama şeklinde tabir edilen teknik, ikincisiyse tam otomatik sistemlerle yapılan yıkama modelidir. Otomatik halı yıkama makineleriyle icra ettiğimiz yıkama işlemlerinin eski usule göre bir çok avantajı bulunur ve bunlardan en dikkat çekicisi belki de daha titiz bir yıkama yapılmasıdır.

Eğer hijyen kalitesine gereken önemi veren bir kimse iseniz kalitesiyle tanınan deterjanlarla çalışan halı yıkama fabrikalarını seçmek zorundasınız.