Farklı Halılara Farklı Yıkama Tekniği Eryaman 0312 226 30 29
Her türde yapıya sahip halılar yıkanır. Sadece her halının yıkanma tekniği birbirinden farklılık göstermektedir. Eryaman halı yıkama fabrikamızda her tip halının yıkanma tekniğine göre değişik uygulamalar yapılmaktadır. Peki tekniğin uygulamasındaki farklılık nereden ileri geliyor. Malumunuz üzere halılar ana olarak ikiye ayrılıyorlar. Bunlardan birincisi el dokuma halılar, ikincisi ise makine halılarıdır. Pek tabi bunlar da yapısal özellikleri bakımından bir çok türe sahipler.

El dokuma halılar, örneğin Isparta halıları çok değişik bir boya tipine sahiptir. Bu halıların yıkanması oldukça zahmetlidir. Yıkama suyu sıcaklığının minimum seviyede olması şarttır. Buna ek olarak diğer halılarda kullanılan leke çıkarıcılar da bu halılarda kullanılamamaktadır. Tahmin ettiğiniz gibi hemen renkleri akar. Bu halıların renkleri aktığında öncelikle kendi desenlerinin birbirine karışma riski söz konusu olmaktadır. Bunun yanı sıra bu halılardan akan boya diğer halılara kesinlikle değmemelidir. İşte bu örnekte olduğu gibi narin yapıya sahip halılar çok daha hassas yıkanırlar. Makine halıları içerisinde de narin yıkanması gereken halılar yok değildir. Nepal halılar bunlara örnek olarak verilebilir. Bu tür halılar da diğerlerine göre çok daha fazla dikkatle yıkanması gereken halı gruplarındandır. Eryaman halı yıkama olarak halıları yıkama öncesinde mutlaka bu özelliklerine göre ayırmaktayız.

İster el dokuma olsun, ister makine fark etmez. Eryaman halı yıkama fabrikamızda her tür halıyı yıkayabilecek tecrübe ve ekipmana sahibiz. Halılarınızı gönül rahatlığı ile yıkatabileceğiniz bir fabrikayız.

Eryaman halı yıkama tarafından yıkama bölümüne alınan halı ve kilimler bir an önce özelliklerine göre gruplara ayrılır zira farklı yapıdaki halı ve kilimler aynı makine ve deterjanla yıkama yapılamaz. Kaliteye önem veren birisiyseniz ve eğer, istenmeyen bir neticeyle karşılaşmaktan çekince duyuyorsanız, halı yıkama işinizi vereceğiniz yıkama firmasına karar vermeden önce bazı önemli konuları araştırıp bilgi edinmeniz gerekiyor.

Teknolojinin geldiği noktada bu gün ayrı iki yıkama tekniği kullanılmaya başlanmıştır ki, bu yöntemlerden bir tanesi meç kullanarak yıkama olarak bilinen yöntem, diğeriyse otomatik halı yıkama makinesiyle yapılan yıkama tipidir. Bantlı halı ve kilim yıkama makinesiyle icra edilen yıkamanın önceki sisteme göre bir sürü avantajı sayılabilir ki, bu faydalardan en dikkat çekicisi zannederim halının tersinin de yıkanmasıdır. Eryaman otomatik sistem yolluk ve halı yıkamaya kilim ve halıları eski tip veya bilgisayarlı yöntemle yıkatabilirsiniz ancak leke çıkarıcı deterjanın kalitesi, bu işin kalitesini kesin olarak değiştirmektedir. Bu anlamda olumlu sonuçlara ulaşmak için antibakteriyel özelliği olan endüstriyel deterjanlar ile çalışmak son derece önemlidir. Yıkamacılık sektörü de diğer sektörler gibi endüstriyel ilerlemelerden payına düşeni almış bir iş alanıdır ve endüstriyel alandaki son gelişmeler yıkamanın niteliğini gerçekten üst seviyelere çıkarmıştır.

Son dönemde kullandığımız otomasyonlu sistemler ve bunun yanında güçlü arındırıcılar yıkamayı hatasız bir şekilde yapmamıza imkan veriyor. Bu nedenlerden dolayı ilk günden beri Eryaman halı yıkama olarak bu önemli durumun farkında olduğumuz için yıkama işlemlerimizde kalitesiyle bilinen yıkama makinelerini kullanıyoruz. İşinde deneyim kazanmış bir halı ve kilim yıkama fabrikasının başarılı neticeler çıkarabilmesi için gerçekten önemli şeylerden birisi de ağartıcı maddelerin değişik yapıdaki halılara hangi tekniklerle uygulanacağının tespitinin yapılmasıdır. Bu anlamda kesin olarak bilinir ki, standartlara uygun bir şampuan kullanabilmek temizlikle alakalı işlerin kalitesini kesin olarak belirleyicidir.

Altını çizmeliyiz ki kilim ve halıları yıkatırken beklentilerinizin karşılanması için her şeyden önce dikkatli olunması gereken konu, halıların yıkattırılacağı şirketin temizlik ve hijyen sağlamada profesyonellerden oluşan bir temizlik işletmesi olmasının gerekli olduğudur. Kilim ve halı yıkamada ilk aşama servisin önceden belirlenen saatler içinde halıları almaya gelmesidir ve bu işlem için ek bir para talep edilmemelidir. Bize göre işinde kurumsallaşmış bir halı yıkama ve overlok şirketi mutlaka beklenen saat aralığında alır halıları. Yıkandıktan sonra halıların hedeflenen sürede kurumasının sağlanmasında sıkma makinesiyle nem almak kurutmanın problemsiz olması için çok önemlidir. Otomatik sıkma makinesinde sıkılmış olan halı ve kilimler gün ışığına gereksinim duyar ki antibakteriyel yıkama tam olarak bu koşulla sağlanır. Özel ortamlarda kuruduğu anlaşılan halılar kontrol işlemleri için son kontrol alanına sevk edilir ve bu alanda halıların son kontrolü ile birlikte parfümleme ve ambalajlama işleri yapılır. Tüm detaylı kontrol prosedürleri tamamlanan halı ve yolluklar müşteri adreslerine göre bir araya getirilecek şekilde düzenlenip, dağıtım araçlarına verilir ve bundan sonra önceden anlaşılan gün ve saatte halılar teslimat adresine verilir.

Yıkanması gereken halıların yıkanmasından amaçlanan sağlıklı neticeyi kazanmak için özen gerektiren bazı özel kuralların yerine getirilmesi gerekliliktir. Yıkama işlerinde hijyen kalitesine gereken önemi veren bir kimse iseniz standartlara uygun deterjanlar kullanan halı ve kilim yıkama firmalarını tercih etmelisiniz.

Halı yıkayacak bir kuruluşun yıkama kalitesi, iş ahlakına sahip bir çalışma ekibi ve bununla beraber kullandığı temizlik deterjanlarının yüksek kalitede olmasıyla ölçülür.