Halı yıkama işlemleri toz dolaplarında halıların tozlarının alınması ile başlar. Bu işlemin akabinde ıslanmaları için havuzlara alınırlar. Halıların leke durumları kontrol edilir ve lekeli olan halılarla özel olarak ilgilenilir. Eryaman halı yıkama fabrikamızda halılarınız kesinlikle tazyikli su ile yapılmaz. Halılarınızın hijyenik bir şekilde yıkanması için tüm profesyonellik gereklerine sonuna kadar riayet edilir. Halıların yıkanmasının ardından durulama işlemine geçilir. Durulama halının yüzeyine çıkarılmış olan kirlerin halılardan uzaklaştırılmasını sağladığından çok büyük öneme sahiptir.

Deneyimlerimize göre kilim ve halıları yıkatırken arzu edilen netice için ilk önce dikkat edilmesi gereken konu, halıyı yıkayacak şirketin leke çıkarma ve temizlik konusunda özverili bir halı yıkama kuruluşu olmasının gerekliliğidir. Halı yıkamacılık ta diğer sektörlerde olduğu gibi teknolojik gelişmelerden olumlu etki almış bir sektördür ki, endüstriyel alandaki son dönemdeki gelişmeler sektörün standartını gerçekten çok yükseklere çıkartmıştır.

Eryaman halı yıkama personeli tarafından yıkama alanına taşınan halılar, bir an evvel dokuma türlerine bakılarak ayrıştırılır çünkü bütün halılar aynı malzemelerle yıkama yapılamaz. Temizlik sağlamada kullanılan otomasyonlu sistemler ve bununla beraber yeni nesil şampuanlar bu işi en az riskle uygulamamıza imkan tanıyor. Bu saydıklarımızdan dolayı bizler de Eryaman halı ve kilim yıkama firması olarak bu inceliğin bilincindeyiz ki, halı yıkamada en kaliteli araç ve gereçleri kullanıyoruz. Bu işte ilk adım, halı toplama servisinin söylendiği saatler arasında yıkanacak malzemeyi almasıdır ki bu iş ile alakalı fazladan bir ücret istenmemelidir. Unutmayın kaliteye önem veren bir halı yıkama şirketi mutlaka söz verdiği zamanda teslim alır halıları.

Değişen koşullarla birlikte günümüzde iki tip yıkama sistemi izlenmeye başlanmıştır ki, bu yöntemlerden birisi elde yıkama diye anılan yöntem, diğeri ise otomatik halı yıkama makinesiyle yapılan yıkama sistemidir. Otomatik bantlı sistem halı yıkama makinesi ile sürdürülen yıkamanın meçle yapılan yıkamaya göre bir çok yararı görülür ki, bunlar arasında en önemli olanı belki de personelden kaynaklanan hataların azalmasıdır. Yıkaması tamamlanmış halıların hedeflenen sürede kurumasının gerçekleşmesinde otomatik bir sıkma makinesi kullanılması kurumanın hedeflenen başarıya ulaşması için oldukça önemlidir. Otomatik sıkma makinesinden çıkan halı ve yolluklar gün ışığına ihtiyaç duyar ki bakterilerin yok olması tam anlamıyla bu sayede sağlanabilir. Kurutma askılarında kuruduğu tespit edilen halı ve kilimler kontrol işlemleri için denetim alanına sevk olunur ve bu bölümde halıların son kontrolü ile beraber parfümleme ve ambalajlama işleri yapılır. Poşetleme prosedürleri nihayete eren halı ve yolluklar dağıtım güzergahlarına göre bir sıralama yapılacak şekilde planlanıp, servis araçlarına gönderilir ve böylece belirlenen gün ve saatte halı ve yolluklar teslimat adresine sevk edilir.

Yıkama işlerinde hijyene gereken önemi veren biri iseniz kalitesi kanıtlanmış deterjanlarla çalışan halı yıkama fabrikalarını tercih etmelisiniz. Yüksek temizlik gereksinimi olan halıların yıkama işleminden istenen kaliteli sonucu sağlamak için deneyim gerektiren bazı özel şartları yerine getirmek gerekliliktir. Titiz bir kimse olarak şayet, yetersiz durumlarla karşı karşıya gelmekten korkuyorsanız; yıkama yaptıracağınız yıkama firmasını seçerken bir takım koşulları bilmelisiniz.

Halı yıkayacak bir fabrikanın kalitesi, işinde uzmanlaşmış personel kadrosu ve bununla beraber kullandığı temizlik deterjanlarının standartlara uygunluğuyla mukayese edilir. Eryaman antibakteriyel kilim ve halı yıkamaya kilim ve halıları manuel ya da ful otomatik teknikle yıkatabilirsiniz ancak leke çıkarıcı deterjanın kalitesi, yıkama işinin neticesini büyük ölçüde etkilemektedir. Temizlik işlerinde beklenen bir sonuç için bakterileri arındırabilen leke çıkarıcılar kullanmak gereklidir.

İşine özen gösteren bir kilim ve halı yıkama işletmesinin hijyen kalitesi yüksek bir netice alabilmesi için hassasiyet gerektiren prensiplerden bir tanesi de leke çözücülerin hassas yapılı halılara hangi yöntemlerle uygulama yapılacağını tespit etmektir. Çünkü herkesin de bildiği gibi standartlara uygun bir deterjan kullanabilmek temizlikle ilgili işlerin sonucunu etkileyici özelliktedir.