Halı yıkama ve hijyen konusunda uzmanlarca yapılan araştırmalar ürkütücü sonuçlar ortaya koyuyor. İnsan bedeninden dökülen ölü deriler, dışardan getirdiğimiz toz ve kirler halılarımızı hijyenik tutmak bakımından ev hanımlarını oldukça zorlamaktadır. Yapılan araştırmalar, bir çok hastalığa kaynak olarak kirli halıları göstermektedir. Halılar ipliksi yapılarından dolayı temizlenmesi oldukça zor olan eşyalardır. Zira halıya temas eden her türlü kir dip bölgelere iner ve orada kalır. Evlerde yapılan halı yıkama işlemleri ile bu kirlerin tam anlamı ile çıkarılması neredeyse imkansızdır. Çünkü bu kirler ancak uzman halı yıkama elemanları ve profesyonel halı yıkama ekipmanları ile yapılabilecek bir iştir. Eryaman halı yıkama bu anlamda tam bir donanıma sahiptir. Halılarınızı belirli aralıklarla -ki bu aralık kesinlikle belirlenmiş bir süre değildir.- profesyonel halı yıkama şirketlerine yıkatmalısınız. Yine de halıların yüzeysel temizliklerinin yapılması şarttır. Haftada en az bir kez makine ile halılar süpürülmeli, herhangi bir şekilde leke bulaştığında hemen müdahale edilmelidir. Halılarınızı yüzeysel de olsa temizlerken dikkatli olmalısınız. Bilinçsizce yapılan halı yıkama işlemlerinin halılara zarar vereceğini unutmayınız. Halılarınızı temizlerken çamaşır suyu gibi leke çıkarıcılar kesinlikle kullanmayınız.

Tecrübelerimize göre halı ve yollukları yıkatırken nitelikli bir yıkama için her şeyden önce göz ardı edilmemesi gereken konu, yıkama işinin verileceği firmanın halıların yıkanmasında titiz bir kilim ve halı yıkama kuruluşu olmasındaki zaruriyettir. Eryaman halı ve yolluk yıkamaya halı ve yollukları eski sistem yahut otomasyonlu teknikle yıkatabilirsiniz ama kullanılan deterjanların kalitesi, yıkamanın kalite oranını kesin olarak etkileyen bir özelliktedir. Temizlik işlerinde istenen bir neticeye varmak için ciddi arındırma gücü olan endüstriyel deterjanlar ile çalışmak gerekmektedir.

Yıkama işlerinde hijyene gereken önemi veren biri iseniz piyasada geçerli şampuanları kullanan halı ve kilim yıkama firmalarını seçmelisiniz. Kirlenen halıların temizlenmesinden istenen sağlıklı neticeyi sağlamak için özveri gerektiren bir çok normları oluşturmak gereklidir. Halı ve kilimleri yıkayan bir firmanın yıkama kalitesi, işini iyi bilen personel kadrosu ve bununla beraber, elinde bulundurduğu temizlik deterjanlarının uygun standartlarda olmasıyla ölçülür.

Halıların yıkatılmasında başlangıç aşaması ücretsiz servis aracının beklenen saatte halılarınızı almaya gelmesidir ki bu işlem ile alakalı ek bir ücret istenmemelidir. Kaldı ki kaliteli bir halı yıkama ve overlok işletmesi kesinlikle istenen zaman aralığında alacaktır halılarınızı. Makine sistemlerinin gelişmesiyle birlikte son senelerde ayrı iki halı yıkama sistemi kullanılmaya başlanmıştır ki, bu yöntemlerden bir tanesi manuel yıkama diye adlandırılan yöntem, ikincisi ise otomatik halı yıkama makinesiyle yapılan yıkama modelidir. Çok programlı otomatik halı ve kilim yıkama makineleri ile icra edilen yıkama işlemlerinin manuel yıkamaya göre bir çok yararı mevcuttur ve bu faydalardan en çok önem arz edeni belki de halıların daha fazla yıkanmasıdır.

Hijyene önem veren biriyseniz ve eğer, hijyen kalitesi düşük sonuçlarla karşı karşıya gelmekten çekince duyuyorsanız; halı yıkama işinizi vereceğiniz halı yıkama fabrikasına halılarınızı yıkatırken bazı önemli şeyleri bilip dikkatli olmanız gerekiyor. Eryaman halı yıkama personelince yıkama alanına nakledilmiş olan yıkanacak halılar bir birine karışmadan iplik özelliklerine göre farklı alanlara alınır çünkü farklı yapıdaki halı ve kilimler birlikte yıkanamaz. Yıkandıktan sonra halıların gereken sürede kurutulmasında sanayi tipi bir sıkma makinesinden yardım almak kurutmanın başarısı için büyük önem teşkil etmektedir. Sanayi tipi sıkma makinesinden çıkan halı ve kilimler yine de askıya asılmaya gereksinim duyar ki bakterilerin yok olması tam anlamıyla bu metotla sağlanabilir. Güneşte kuruyan halı ve yolluklar kontrol işlemleri için kalite kontrol noktasına sevk edilir ve burada leke kontrolü ile birlikte ambalaj çalışmaları yürütülür. Poşetleme işlemleri de tamamlanan halılar numaralarına göre bir arada tutulacak şekilde planlanıp, servis araçlarına yönlendirilir ve bundan sonra belirlenen zamanda halılar müşterilere teslim edilir.

İşinde deneyim kazanmış bir halı ve kilim yıkama firmasının kaliteli bir neticeye ulaşabilmesi için belki de en önemli prensiplerden bir tanesi de leke çözücülerin farklı özelliklerdeki halılara ne tür metodlarla uygulanacağı konusunu bilmektir. Çünkü tahmin edebileceğiniz gibi kalitesiyle tanınan bir halı şampuanı kullanmak temizlik işlerinin sonucunu kesin olarak belirleyicidir. Yıkamacılık ta diğer sektörlerde olduğu gibi teknolojik gelişmelerden pozitif yönde etkilenmiş bir iştir ve mühendislik alanındaki yeni buluşlar temizliğin kalite standartını son derece üst seviyelere taşımıştır.

Hijyen sağlamada kullanmaya başladığımız makineler ve bunun yanında güçlü şampuanlar yıkamayı en az hatayla uygulamamıza imkan sağlıyor. Bundan ötürü senelerdir Eryaman halı ve yolluk yıkama olarak bu ayrıntının farkındayız ve halıların yıkanmasında en güçlü makine modellerini kullanan bir firma olarak biliniyoruz.