Halıların uzun süre ve sağlıklı bir biçim kullanılmasının temel şartlarından birisidir halı yıkama. Elbette ki bu halı yıkama işi profesyonel halı yıkama fabrikalarında yapılmalıdır. Aksi halde uzman olmayan ellerde yapılan halı yıkama halınızın ömrünü kısaltabilir. Şimdi halı yıkama ile halı ömrü arasında ne tür bir bağlantı olabilir dediğinizi duyar gibiyiz. Hemen anlatalım uzun süre yıkanmayan halılar yapısal özellikleri sayesinde bakteri yuvası haline dönüşür. İşte bu bakteri yoğunluğu halıların ömrünün azalması noktasında son derece etkilidir. Sık sık yıkanan halılar ise zannedildiğinin aksine daha geç yıpranırlar. Halıların üzerindeki eşyalarda halı yıpranması noktasında etkindir. Halıların üzerinde gereğinden fazla ağırlıkta eşyaların olması sakıncalı olabilmektedir. hele bu eşyaların halıya temas eden kısımları sivri ise. Halılarınızın ömrünün uzun olmasını için alacağınız ufak tefek önlemlerle sağlayabilirsiniz.

Halıların istenen sürede kurutulmasında bir sıkma makinesinden yardım almak kurutmanın kusursuz olması için büyük önem arz etmektedir. Otomatik sıkma makinesinde sıkılan halı ve kilimler askıda bekletilmeye gereksinim duyar ki bakterilerin yok edilmesi tam olarak bu metotla sağlanır. Güneşte kuruduğu gözlemlenen halı ve yolluklar kontrol işlemleri için denetim masasına alınır ve bu noktada halıların son kontrolü ile beraber paket ve parfümleme işleri yapılır. Ambalaj ve parfümleme işlemleri sonuçlanan halı ve kilimler kayıt numaralarına göre bir sıralama yapılacak şekilde ayrılıp, servis elemanlarına teslim edilir ve söylenilen saatler içerisinde halılar müşterilere dağıtılır. Eryaman halı ve yolluk yıkamaya halı ve kilimleri elde yahut ta tam otomatik teknikle yıkatabilirsiniz ama deterjan seçimi, temizliğin kalite oranını hatırı sayılır derecede etkileyen bir özelliktedir. Halı yıkamada başarılı neticeye ulaşmak için antibakteriyel özelliği olan leke gidericiler ile çalışmak büyük öneme sahiptir.

Temizlenmesi gereken halılarınızın temizlenmesinden hedeflenen sağlıklı neticeyi sağlamak için özen gerektiren özel koşullara uyulması gereklidir. Kaliteden anlayan bilinçli bir tüketici olarak şayet, beklentinizin altında neticelerle karşı karşıya gelmekten tedirginlik duyuyorsanız, halılarınızı vereceğiniz yıkama fabrikasına iş yaptırırken bazı konuları araştırıp bilgi edinmeniz gerekiyor. Tekrar etmekte fayda var ki halı ve kilimleri yıkatırken nitelikli bir yıkama için her şeyden önce göz önünde tutulacak şey, yıkama işini vereceğimiz kuruluşun lekelerin çıkarılması ve hijyen konusunda bilgili bir halı ve kilim yıkama şirketi olmasındaki mecburiyettir.

Halı yıkama da öteki işlerde olduğu gibi gelişen teknolojiden olumlu yönde etkilenmiş bir sektördür ki, sanayi alanındaki son gelişmeler yıkamanın kalite standartını gerçekten de arttırmıştır. İyi bir kilim ve halı yıkama fabrikasının yüksek hijyen kalitesinde sonuçlar çıkarabilmesi noktasında gerekli şeylerden bir tanesi de deterjanların farklı özelliklerdeki halılara ne tür yöntemlerle kullanılacağı konusunun bir standarta bağlanmasıdır. Bu anlamda herkes bilir ki, kaliteli leke çıkarıcılar kullanmak hijyen gerektiren işlerin sonucunu direkt olarak etkilemektedir.

Halıları temizleyecek bir kuruluşun kalite standartı, işinde uzmanlaşmış personel kadrosu ve bununla birlikte kullandığı temizlik malzemelerinin yeterliliğiyle tespit edilir. Eryaman halı yıkama tarafından yıkama alanına taşınmış olan halı ve kilimler, bir an evvel cinslerine bakılarak yıkamak üzere hazırlanır çünkü farklı türdeki halılar aynı teknikle yıkanamamaktadır. Son senelerde kullanılmaya başlanılan yeni makineler ve ilaveten anbibakteriyel leke çözücüler yıkamayı en iyi şekilde tatbik etmemize imkan sağlıyor. Buradan hareketle bizler de Eryaman halı ve yolluk yıkama şirketi olarak bu durumun farkındayız ki, uygulamalarımızda en güçlü makine modellerini kullanmaya çalışıyoruz.

Öncelikle temizlik kalitesine gereken önemi veren biri iseniz piyasada geçerli leke çıkarıcıları kullanan halı yıkama firmalarını tercih etmelisiniz. Yıkamada birinci aşama servis aracının söylenilen saatler içinde yıkanacak malzemeyi almasıdır ki servis ile alakalı ek bir bedel verilmemelidir. Zaten özverili bir yıkama şirketi kesinlikle söz verdiği saatte halıları alır.

Yeni halı yıkama makineleri sayesinde günümüzde değişik iki yıkama sistemi kullanılmaya başlanmıştır ki, bunlardan bir tanesi meç aracılığı ile yıkama diye adlandırılan teknik, ikincisi ise otomatik sistemle sürdürülen yıkama tipidir. Bantlı halı yıkama makinesi ile yapılan yıkama işlemlerinin manuel yıkamaya göre bir çok avantajı listelenebilir ki, bu faydalardan en mühim olanı belki de halının arka yüzünün de yıkanmasıdır.