Halı Yıkama ve Kullanılan Teknikler Eryaman 0312 226 30 29
Halılarımız evlerimizin en önemli eşyalarındandır. Yüzlerce farlı model, binlerce ayrı motif seçeneği vardır. El dokuması ayrı, makine halısı ayrı özelliktedir. Halının tarihi konusunda çok değişik rivayetler vardır. Doğrusu hangisi bilmem ama yüz yıllardır severek kullanırız halılarımız. Eryaman halı yıkama olarak her çeşit halıyı yıkama konusunda tecrübeliyiz. Elbette halıların yapısal özellikleri yıkama tekniklerini belirler. Bütün halı modelleri aynı şekilde yıkanmaz.

Narin halıların yıkanması:

Kimi halı çeşitleri çok narin yapıya sahiptir. Hem iplikleri ve hem de boyaları çok narindir. Bu türden halıların yıkanmasında çok dikkatli olmak gerekir. Narin bir yıkama yapılırken, halı yıkama hijyen kalitesinden de ödün verilmemelidir. Bu tip halılar yıkanırken kesinlikle sert temizlik maddeleri kullanılmamalıdır. En önemlisi çamaşır suyunun bu halılara kesinlikle deydirilmemesi gerekir.

Sık dokunmuş halıların yıkanması:

Bazı halılar çok sık dokuma tekniği ile imal edilirler. Bu türdeki halıların diplerinin temizlenmesi çok büyük özen ister. Gerçekte hangi tip halı olursa olsun, bir halının temizliği konusunda en büyük dikkat halı diplerine verilmelidir. Bu sebeple sık dokunmuş bir halı bu anlamda diğerlerinden ayrı tutulmalıdır. En uygun yıkama aparatları ve şampuanlar kullanılarak yıkama işlemi yapılmalı ki, gerçek manada bir temizlik sağlanmış olsun.

Eskimiş halıların yıkanması:

Gerek kullanım hatalarından ve gerekse kullanım sıklığı ve zamanından dolayı fazlaca yıpranmış olan halılar da Eryaman halı yıkama olarak bizlerin muhatabıdır. Bazen öyle halılarla karşılaşıyoruz ki, neredeyse yırtılmalarına ramak kalmış vaziyetteler. Bu sınıftaki halılar yıkanırken, hepsinden ayrı bir özen ve dikkat gerekiyor. Hatta bazı halılar, kullandığımız endüstriyel makinelere dayanamayacak kadar yıpranmış olabilmekte. Bu türden durumlarda mevcut riski halı sahibine bildirmek durumunda kalabiliyoruz.

Duvardan duvara halıların yıkanması:

Evlerde ya da işyerlerinde sabit durumda olan halılar da vardır. Duvardan duvara olarak ta adlandırılan bu tip halılar yerinde yıkanmaktadırlar. Bu halılar hem farklı tekniklerle ve hem de farklı ekipmanlarla yıkanmaktadırlar. Eryaman halı yıkama olarak fabrikasyon yıkama konusunda özelleştiğimiz için, bu an itibari ile yerinde halı yıkama yapmıyoruz.

Hangi tip ve modeldeki halı olursa olsun, halıların yıkanmasında kullanılan su çok önemlidir. Bazı sular halıları sarartıp, soldurabilir. Bazıları halıları sertleştirir, hatta bazıları bakteri barındırıyor dahi olabilir. Temizlik denince akla gelen en önemli argüman su olduğuna göre, su kalitesi, hijyen kalitesinde en önemli rolü oynamaktadır. Eryaman halı yıkama fabrikamızda kullanılan tekniklerden, ekipmanlara kadar her şey bizim için çok önemlidir. Her tip ve modeldeki halıyı rahatlıkla yıkayabilecek alt yapıya sahibiz.

Halı ve kilim yıkamada başlangıç aşaması, ücretsiz servis aracının beklenen zaman diliminde adresinizde bulunmasıdır ve bu iş ile ilgili ek bir para talep edilmemelidir. Bu anlamda profesyonel bir yıkama işletmesi muhakkak belirlenen saat aralığında verdiğiniz adrese gelir. Halı yıkamadaki gelişmeler sayesinde günümüzde iki değişik yıkama sistemi ortaya çıkmıştır ki, bu tekniklerden birisi manuel yıkama şeklinde isimlendirilen yöntem, diğeriyse tam otomatik yıkama makinesi ile yapılan yıkama metodudur. Otomatik sistem halı ve kilim yıkama makineleri ile yapılan yıkama işlemlerinin eski sisteme göre bir çok avantajı gündeme gelir ve bu avantajların en dikkat çekicisi her halde iki taraflı yıkamadır.

Eryaman halı yıkama servis personelince yıkama alanına getirilen yıkanacak halı ve kilimler, karışmaması için cinslerine bakılarak ayrıştırılır çünkü değişik özellikteki halılar aynı makinede yıkanamaz. Halı yıkamada temizliğe azami derecede önem veren bir kimse iseniz kalitesi kanıtlanmış şampuanları kullanan halı ve yolluk yıkama işletmelerini tercih etmek mecburiyetindesiniz. Tecrübeler ortaya koyuyor ki kilim ve halıları yıkatırken kaliteli bir netice için birinci olarak önem verilecek şey, halı yıkama işimizi görecek kuruluşun leke çıkarma ve temizlik konusunda son derece titiz bir yıkama fabrikası olmasına ihtiyaç olduğudur.

İyi hizmet almak isteyen birisiyseniz ve eğer, düşük kaliteli sonuçlarla karşı karşıya kalmaktan endişeleniyor iseniz, halılarınızı temizleteceğiniz halı yıkama firmasını seçmeden evvel, bazı konuları bilip dikkatli olmanız gerekiyor. İşinde tecrübeli bir kilim ve halı yıkama firmasının yüksek kalitede neticeler ortaya koyabilmesi noktasında belki de en önemli prensiplerden biri de arındırıcı maddelerin değişik yapıdaki halılara hangi tekniklerle kullanılacağının bilinmesidir. Bu anlamda kesin olarak bilinir ki, kalitesi kanıtlanmış leke gidericiler kullanıyor olmak temizlik işlerinin sonucunu kesin olarak belirler.

Halı ve yollukların biran önce kurumasının gerçekleşmesinde otomatik sıkma makinesinin kullanılması, kurutmanın sorunsuz olması için gerçekten önemlidir. Sıkma makinesinde suyundan arındırılan halı ve kilimler askıya alınmaya gereksinim duyar ki, bakterilerden arınma ancak bu koşulla sağlanır. Yüzde yüz kuruduğu anlaşılan halılar kontrol edilmek üzere kalite kontrol bölümüne alınır ve bu bölümde fırçalama ile beraber ambalajlama çalışmaları yürütülür. Son kalan işleri de sonuçlanan halılar dağıtım güzergahlarına göre bir arada tutulacak biçimde gruplanıp, sevkiyat araçlarına gönderilir ve böylece söz verilen zamanda halılar ve yolluklar sahiplerine iade edilir. Kilim ve halıları yıkayacak bir şirketin kalite standartı, tecrübe sahibi eleman kadrosu ve elinde bulundurduğu deterjan ve leke çıkarıcıların uygun kalitede olmasıyla bilinir. Bu sektör de başka işlerde olduğu gibi teknolojik gelişmelerden pozitif yönde etkilenmiş bir iş koludur ki, sanayi alanındaki son dönemdeki gelişmeler temizliğin kalite standartını gerçek manada yükseklere çıkartmıştır.

Eryaman bantlı sistem yolluk ve halı yıkamaya kilim ve halıları eski usullerle veya otomasyonlu teknikle yıkatabilirsiniz fakat deterjan kalitesi, bu işin kalitesini hatırı sayılır derecede etkiler. Zira başarılı neticeyi elde etmek için arındırma gücü yüksek olan leke gidericiler ile çalışmak gereklidir. Yıkanması gereken halıların temizlenmesinden hedeflenen başarılı neticeyi almak için özveri gerektiren bir dizi koşulların sağlanması gereklidir.

Halı ve kilim yıkamada uygulanan yeni teknikler ve bununla beraber üstün vasıflı deterjanlar bu işleri en iyi şekilde sürdürmemize imkan tanıyor. Bu nedenlerden dolayı biz de Eryaman halı yıkama fabrikası olarak bu hususun bilincindeyiz ki, yıkama işlemlerimizde en yüksek kalitedeki araç ve gereçleri kullanmaya devam ediyoruz.