Halı Yıkamada Durulamanın Önemi Eryaman Uzman Halı Yıkama
Halıların yıkanması sonrası yapılan işlemlerin en önemlisi durulamadır şüphesiz. Zira iyi durulanmamış bir halının iyi yıkanmış olmasının bir faydası kalmamaktadır. Profesyonel tekniklerle yapılan kaliteli bir yıkamanın ardından çok iyi bir durulama yapılması gerekiyor. Halıların yapısal özellikleri kirlerin çoğunlukla dip bölgelerde birikmesine sebep oluyor. Hatta uzun süre yıkanmayan halıların diplerinde bu kirler tabakalaşıyor. Yapılan yıkama işlemleri sayesinde halı diplerinde yerleşmiş bu kirler halı yüzeyine çıkarılıyor. İşte bu lekelerin halıdan uzaklaştırılabilmesi için, halının durulama işleminin gerektiği gibi yapılması şarttır.

Durulamanın önemi:

Eryaman halı yıkama durulama konusunda gerekli hassasiyeti gösteren bir firmadır. Biliyoruz ki durulaması gerektiği gibi yapılmayan halılar gerçek anlamda temizlenmiş sayılmaz. Bu durum sadece deterjan kalıntısının halılardan uzaklaştırılması olarak algılanmamalıdır. Elbette diğer yıkama işlemlerinde olduğu kadar halı yıkamada da deterjan kalıntısının kalması çok sakıncalı bir durumdur ama halılarda daha farklı bir durum söz konusudur. Eryaman halı yıkama olarak halıların yıkanmasında uyguladığımız teknikler ve kullandığımız ekipmanlar dip bölgelerde tabakalaşan kirlerin tamamen yüzeye çıkmasını sağlıyor. İşte bu lekelerden tamamen kurtulabilmek için bol su ile durulanması gerekiyor. Durulamanın önemi iyi anlaşılmalı ve hassasiyet gösterilmelidir.

Durulamada gelberi kullanımı:

Durulama işlemlerinde kullanılan tekniklerden birisi gelberidir. Gelberi işlemi durulamanın kendisi değil, bir parçasıdır sadece. Bu işlem için özel olarak tasarlanmış bir öteleme aleti ile yapılmaktadır. Gelberi işlemi bol su ile durulamanın hemen öncesinde halı yüzeyine çıkan istenmeyen materyallerin halıdan uzaklaştırılması için yapılır. Şayet bu gelberi işlemi yapılmadan durulamaya geçilecek olursa; istenen netice alınamayacaktır. Bu işlem kesinlikle su tasarrufu için değil, daha iyi bir durulama neticesi almak için yapılmaktadır. Zaten durulamanın bol su ile yapılması şarttır.

Eryaman halı yıkama fabrikamızda diğer tüm işlemler gibi durulama işlemi de gerekli kalite standartlarına uygun olarak yapılmaktadır. Eryaman halı yıkama fabrikamızın bölgede en çok tercih edilen firmalardan olmasının teminatı bu aşamalara gösterdiğimiz hassasiyettir.

Lekeli halıların yıkanmasından beklenen kaliteli sonucu almak için tecrübe gerektiren bazı özel normların yerine getirilmesi gereklidir. Son dönemlerde kullanılmaya başlanılan yeni makineler ve ilaveten gelişmiş leke çıkarıcılar yıkamayı kusursuz biçimde uygulamamıza imkan veriyor. Bu nedenle biz de Eryaman halı yıkama olarak bu konunun bilincindeyiz ve halıların yıkanmasında en iyi ekipmanları kullanıyoruz.

Bu işlemlerde birinci aşama halı toplama aracının beklenen zaman diliminde halıları almak için gelmesidir ki bu işlem ile ilgili ekstradan bir bedel alınmamalıdır. Bu manada işinde kurumsallaşmış bir temizlik fabrikası bir şekilde istenen sürede alacaktır halılarınızı. Değişen koşullarla birlikte son yıllarda iki çeşit halı ve kilim yıkama sistemi izlenmeye başlanmıştır ki, bu tekniklerden birincisi manuel yıkama şeklinde bilinen teknik, diğeri ise tam otomatik sistemlerle yapılan yıkama sistemidir. Otomatik halı ve kilim yıkama makineleri ile sürdürdüğümüz yıkama işinin elle yıkamaya göre fazlaca faydası gündeme gelir ve bu avantajlardan en önemli olanı belki de iki taraflı yıkamadır. Eğer temizliğe önem veren biri iseniz markası belli olan leke çıkarıcıları kullanan halı ve yolluk yıkama işletmelerini tercih etmek mecburiyetindesiniz.

Hijyen kurallarını önemseyen birisi olarak şayet, olumsuz bir durumla karşılaşmaktan endişeleniyor iseniz halılarınızı yıkatacağınız halı firmasını tercih ederken, bir kısım önemli şeyleri araştırmalısınız. Eryaman yolluk ve halı yıkamaya kilim ve halıları eski usullerle ya da tam otomatik yöntemle yıkatabilirsiniz ama kullanılan deterjanların kalitesi, halı yıkamanın başarı seyrini neredeyse tamamen değiştirir. Halı yıkama işlerinde başarılı neticeye ulaşmak için bakterisiz bir hijyen sağlayan deterjanlar ile uygulama yapmak gereklidir.

Yıkama işleri de diğer sanayi alanlarındaki gibi teknik gelişmelerden fayda sağlamış bir iş alanıdır ve endüstriyel alandaki yeni teknik imkanlar temizliğin standartını oldukça üst düzeye yükseltmiştir. Halılarımızın hızlıca kurumasının sağlanmasında bu işe özel bir sıkma makinesi kullanmak bu işin problemsiz halledilmesi için son derece önemlidir. Sıkma makinesinin sıktığı halı ve yolluklar asılmaya ihtiyaç duyar ki antibakteriyel yıkama bir tek bu yolla sağlanır. Yüzde yüz kuruduğu anlaşılan halı ve kilimler kontrol amacıyla son kontrol bölümüne getirilir ve bu alanda halıların son kontrolü ile birlikte ambalajlama ve parfümleme çalışmaları yapılır. Son işlemleri sonuçlanmış olan halılar semtlere göre bir sıralama sağlanacak şekilde gruplanıp, dağıtım çalışanlarına teslim edilir ve bundan sonra söz verilen zamanda halı ve yolluklar müşterilere teslim edilir. Eryaman halı yıkama personeli tarafından yıkama bandına getirilmiş olan yıkanacak halı ve kilimler, ilk önce dokuma özelliklerine göre farklı alanlara alınır zira her halı aynı teknikle yıkanamaz.

Altını çizmeliyiz ki kilim ve halıları yıkatırken istenen kaliteli neticeye varmak için birinci olarak dikkat edilmesi gereken konu, kilim ve halıların yıkatılacağı şirketin lekelerin çıkarılması ve hijyen konusunda profesyonellerden oluşan bir halı yıkama firması olmasının gerekli olduğudur. Yılların deneyimine sahip bir kilim ve halı yıkama işletmesinin kusursuz bir hizmet çıkarabilmesi için gerçekten önemli konulardan birisi de leke çıkarıcı sarf malzemelerin değişik yapıdaki halılara hangi metodlarla uygulanacağını tespit etmektir. Bu noktada tahmin edersiniz ki, yüksek düzeyde kaliteli bir halı yıkama deterjanı kullanmak temizlikle alakalı işlerin kalitesini kesin olarak belirleyicidir.

Halı ve kilimleri yıkayan bir işletmenin kalite göstergesi, iş disiplinine sahip personel kadrosu ve bununla birlikte, kullandığı ekipmanların kalite standartlarına uygunluğu ile ölçülür.