Eryaman Halı Yıkamada Şampuan Faktörü 0312 226 30 29
Halı yıkama işlemlerinde kaliteli sonuçlar almanın en önemli etkeni kullanılan malzemelerdir. Piyasada çok farklı tip ve özellikte halı yıkama şampuanı olmakla birlikte, bunların hepsi ile istenen sonucun alınamadığı tecrübelerimizle sabittir. Halıların yıkanmasında kullandığımız deterjan ve diğer leke çıkarıcılar tek tipte değildir. Zira her şampuanın özelliği farklı olabilmektedir.

İyi bir halı yıkama şampuanından temel beklentimiz:

İyi bir leke çıkarıcı olması: Kaliteli bir halı şampuanından beklentimiz. Leke çıkarma konusunda son derece başarılı olmasıdır. Bu her lekeyi çıkarmalıdır anlamını taşımaz elbette. Kaldı ki bir halı yıkama şampuanı aynı anda hem yağ lekeleri, gıda artıklarını ve hem de tiner bazlı lekeleri çıkaramaz. Ama yine Eryaman halı yıkama olarak kullandığımız şampuanın genel leke profillerinde başarılı olmasını bekleriz.

Renkleri birbirine karıştırmaması: Çok ucuz bazı kimyasallarla çok güçlü leke çıkarıcılar yapılabilmektedir. Oysa ki kaliteli şampuan demek sert leke çıkarıcı demek değildir. Her şeyin belirli bir denge içerisinde olması şarttır. Nihayetinde halılar boyalı dokuma ürünlerdir ve sert leke çıkarıcılar halılara zarar verebilmektedir. Bu türden kimyasalları kullanmayı hiç bir zaman tercih etmemekteyiz. Özellikle el dokuma halılar bu konuda çok daha hassastır.

Antibakteriyel özellik: Eryaman halı yıkama olarak bizce bir şampuanın en önemli özelliği budur. Zaten halı yıkama işlemlerinden en önemli beklentimiz bakteriyel arınmadır. Bazı şampuanlar halınızı temizlediği halde bakterilerden arındırmıyor olabilir. Maalesef bunu kontrol etmek herkes için mümkün yada en azından kolay değildir. Bu sebeple iyi bir halı yıkama şampuanı kesinlikle bakteriyel arınma konusunda kusursuz olmalıdır.

Bu belli başlı kalite özelliklerinin yanında iyi bir halı yıkama şampuanı halı diplerindeki kirleri yüzeye çıkarabilmeli, kolayca durulanabilmeli, kalıntı bırakmamalıdır. Eryaman halı yıkama olarak işimizdeki başarımız bunun gibi küçük gibi görünen ama aslında olmazsa olmaz olan detaylarda gizlidir.

Öncelikle hijyene azami derecede önem veren bir kimse iseniz kalitesiyle tanınan leke çıkarıcıları kullanan halı yıkama firmalarını tercih etmeniz gerekir. Halı ve kilimleri yıkayan bir işletmenin işçiliğindeki kalite, disiplinli çalışan bir ekip ve bununla beraber uygulamada kullandığı temizlik malzemelerinin standartlara uygunluğuyla ölçülebilir.

Halıların gerekli zamanda kurutulmasında bu işe özel bir sıkma makinesi kullanılması bu işin problemsiz olması için son derece önemlidir. Otomatik sıkma makinesinde sıkılan halı ve yolluklar güneşte bekletilmeye gereksinim duyar ki bakterilerin yok olması yalnızca bu şartla sağlanır. Tam olarak kuruduğu anlaşılan halılar kontrol edilmesi için son kontrol birimine sevk edilir ve bu kısımda halıların son kontrolü ile birlikte parfüm ve paketleme çalışmaları yürütülür. Tüm aşamaları sonuçlanmış olan halılar semtlere göre bir sıralama yapılacak şekilde toparlanıp, dağıtım personeline sevk edilir ve belirlenen gün ve saatte halılar adreslerine verilir. Tecrübeler ortaya koyuyor ki yolluk ve halıları yıkatırken hedeflenen yüksek kalite için her şeyden önce göz ardı edilmemesi gereken konu, halıların yıkattırılacağı şirketin lekelerle mücadelede yeterli donanıma sahip bir halı ve kilim yıkama fabrikası olmasındaki mecburiyettir. Makine sistemlerinin gelişmesiyle birlikte günümüzde iki çeşit halı yıkama yöntemi uygulanmaya başlanmıştır ki, bu metotlardan ilki meçle yıkama şeklinde bilinen sistem, diğeri ise tam otomatik yıkama makinesi ile sürdürülen yıkama tipidir. Otomasyonlu halı ve kilim yıkama makinesiyle yapılan yıkama işlemlerinin eski tip yıkamaya göre fazlaca faydası görülür ve bu yararların en mühimi zannediyorum daha titiz bir yıkama yapılmasıdır.

Bu iş te piyasadaki diğer sektörlerde olduğu gibi teknolojik ilerlemelerden olumlu etki almış bir sektördür ki, endüstriyel alandaki yeni teknolojik şartlar bu işin kalite standartını gerçek anlamda arttırmıştır. İyi hizmet almak isteyen bir müşteriyseniz ve şayet, sürpriz bir görüntüyle karşılaşmaktan korkuyorsanız, halılarınızı temizleteceğiniz halı yıkama firmasını tercih ederken bir takım konuları göz ardı etmemeniz gerekiyor.

Halı yıkamada ilk aşama halı toplama servisinin söylenilen zaman içerisinde halıları almak için gelmesidir ki servis ile ilgili ilave bir para istenmemelidir. Zaten kaliteye önem veren bir temizlik şirketi bir şekilde söz verilen saatte adresinizde olur. Eryaman profesyonel halı ve kilim yıkamaya yolluk ve halıları manuel olarak ya da bantlı yöntemle yıkatabilirsiniz ama kaliteli deterjan kullanmak, yıkamanın kalite oranını kesin bir şekilde belirler. Zira istenen neticeyi elde etmek için antibakteriyel özellikte temizlik malzemeleri kullanmak son derece önemlidir. Eryaman halı yıkama servisiyle yıkama birimine taşınmış olan halı ve kilimler, bir an önce cinsleri tespit edilerek ayrılır zira değişik özellikteki halılar birlikte yıkama yapılamamaktadır.

İş yerimizde kullandığımız otomatik makineler ve anbibakteriyel arındırıcılar bu işi hatasız bir şekilde uygulamamıza imkan veriyor. Bu yüzden her zaman Eryaman kilim ve halı yıkama fabrikası olarak bu durumun farkındayız ve halıları yıkarken en kaliteli makine modellerini kullanıyoruz. İşinde tecrübe kazanmış bir halı, kilim ve yolluk yıkama fabrikasının yüksek kalitede bir sonuca ulaşabilmesi için önemli aşamalardan birisi de arındırıcı maddelerin hassas halılara hangi tekniklerle uygulama yapılacağıyla ilgili tecrübeli olmaktır. Bu manada kabul edilmelidir ki tse belgeli leke gidericiler kullanmak temizlikle ilgili işlerin kalitesini kesin olarak belirleyici özelliktedir.

Sezon boyu kirlenen halıların yıkama işleminden amaçlanan hijyenik sonucu almak için profesyonellik gerektiren özel bazı koşulların sağlanması olmazsa olmaz önem arz etmektedir.