Halılardaki gölgelenmelerle zaman zaman karşılaşmaktayız. Bu durum halı yıkama ile alakalı bir durum değildir. Halıların lokal olarak bazı bölgelerinin diğer bölgelere oranla daha açık yada daha koyu renk tonu almasıdır halı gölgelenmesi. Halılarınızda her hangi bir şekilde gölgelenme görürseniz, ilk olarak alt kısmını kontrol etmelisiniz. Eğer halının alt kısmında sürekli bir nemlenme oluyorsa o zaman gölgeli görünümün sebebi bu nemlenmedir. Bazen halılar konumları itibari ile örneğin banyo önündeki bir halı gibi nemlenmeye müsait olabilirler. İşte bu tip durumlarda halılarda gölgeli bir görünüm oluşur ki, bu kalıcı bir hal alabilir. Halıların nemlenmesindeki en önemli endişemiz halıların çürümesidir. Halılar nemlendikleri yada ıslandıklarında, alt kısımlarından hava alamadıkları için uzun süre kuruyamazlar. Uzun süre nemli kalan halı ise çürü. Eryaman halı yıkama fabrikamıza gelen halılarda bezen bu tip gizli çürüklerle karşılaşabiliyoruz. Halılarınız ıslandığında, süratle kurumasını sağlamak gerekiyor. Aksi halde halılarınız kısa sürede çürüyebilirler.

Halı yıkama işi de diğer sanayi işlerinde olduğu gibi endüstriyel ilerlemelerden fayda sağlamış bir iş koludur ve teknolojik alandaki son dönemdeki yenilikler işin kalite standartını gözle görülecek derecede üst seviyelere taşımıştır. Yılların deneyimine sahip bir kilim ve halı yıkama şirketinin başarısı seviyesi yüksek bir neticeye varabilmesi için belki de en önemli şartlardan biri de arındırıcı maddelerin farklı halılara ne tür yöntemlerle kullanılacağının tespitinin yapılmasıdır. Bu manada iyi bilinmelidir ki, piyasada tutulan leke gidericiler kullanmak halı yıkamanın kalitesini doğrudan etkilemektedir.

İş yerimizde kullandığımız bantlı sistemler ve bununla beraber yeni nesil sarf malzemeleri bu mesleği en az hatayla tatbik etmemize imkan veriyor. Bu saydıklarımızdan dolayı yıllardır Eryaman halı yıkama şirketi olarak bu şartın farkında olduğumuz için piyasadaki en iyi otomasyon sistemlerini kullanarak yıkama yapıyoruz. Hijyeni önemseyen birisi iseniz ve şayet, yetersiz bir sonuçla karşı karşıya kalmaktan korkuyorsanız, halı yıkama işinizi vereceğiniz halı firmasını seçerken, bazı önemli konuları bilip dikkatli olmanız gerekiyor. Yıkanan halıların hızlıca kurumasının sağlanmasında bu iş için yapılmış bir sıkma makinesiyle nem almak, kurutmanın istenen başarıya ulaşması için ciddi önem teşkil etmektedir. Sıkma makinesinde sıkılmış olan halı ve kilimler askıya alınmaya ihtiyaç duyar ki, iyi bir dezenfeksiyon tam manasıyla bu sayede sağlanır. Kurutma askılarında kuruduğu gözlemlenen halı ve yolluklar kontrol maksadıyla denetim masasına getirilir ve bu noktada leke kontrolleri ile beraber parfüm ve paketleme çalışmaları yapılır. Paket işlemleri sonuçlanan halı ve yolluklar kayıtlarına göre bir sıralama sağlanacak biçimde düzenlenip, dağıtım araçlarına aktarılır ve bundan sonra belirlenen saatte halılar teslimat adresine ulaştırılır.

Tecrübeler gösteriyor ki halı ve yollukları yıkatırken iyi bir yıkama için birinci olarak dikkatli olunması gereken konu, halı ve kilimleri yıkayacak kuruluşun lekelerin çıkarılması ve hijyen konusunda becerikli bir halı yıkama kuruluşu olmasının gerekliliğidir. Eryaman halı yıkama firmasındaki yıkama birimine getirilmiş olan halılar bir birine karışmadan dokuma özelliklerine göre ayrıştırılır zira her halı aynı şekilde yıkama yapılamaz.

Şayet kusursuz temizliğe değer veren biriyseniz markası belli olan deterjan kullanan halı ve yolluk yıkama şirketlerini tercih etmek durumundasınız. Yeni gelişen makinelerle birlikte günümüzde değişik iki yıkama yöntemi geliştirilmiştir ki, bunlardan birisi meç aracılığı ile yıkama diye tarif edilen teknik, ikincisi ise otomatik halı yıkama makinesiyle icra edilen yıkama sistemidir. Tam otomatik sistemli halı ve kilim yıkama makinesiyle yaptığımız yıkama işlemlerinin eski usule göre bir sürü avantajı mevcuttur ve bu faydalardan en mühim olanı sanıyorum halının çift taraflı yıkanmasıdır. Değerli halılarınızın yıkama işleminden beklenen başarılı neticeyi elde etmek için profesyonellik gerektiren özel şartları sağlamak son derece önemlidir.

Eryaman otomasyonlu yolluk ve halı yıkamaya halı ve yollukları eski usulle yahut otomasyonlu yöntemle yıkatabilirsiniz fakat antibakteriyel deterjan kullanımı, yıkama işinin kalite oranını kesin olarak değiştirir. Bu manada beklenen sonuçlara ulaşmak için bakteri temizleme özelliği olan leke gidericiler kullanmak gereklidir. Halıları temizleyecek bir kuruluşun işçilik kalitesi, tecrübeli personel kadrosu ve bununla birlikte, kullandığı deterjan ve leke çıkarıcıların kalite standartlarına uygunluğu ile mukayese edilir.

Yıkama işlemlerinde ilk aşama, servisin söz verdiği sürede halıları almak için gelmesidir ve servis ile alakalı herhangi bir para talep edilmemelidir. Zaten memnun kalmayı umacağınız bir halı yıkama ve overlok kuruluşu hızlıca ve istenen saatte verdiğiniz adrese gelir.