Profesyonel halı yıkama teknikleri içerisinde halı yıkama suyu sıcaklığı yetmiş derece santigradın altındadır. Özellikle evlerde yapılan halı yıkama işlemlerinde kaynar su ile yapılan halı yıkamaya rastlamak mümkün. Eryaman halı yıkama kesinlikle kaynar su ile halı yıkama yapılmaması konusunda uyarıyor. Zira halılar tekstil ürünleridir. Boyalı ipliklerden oluşan halılar da diğer tekstil ürünleri gibi solabilmektedirler. Eğer halılar gereğinden fazla sıcaklıktaki bir su ile yıkanacak olursa, solabilir hatta deforme dahi olabilir. Eryaman halı yıkama, bırakın halıları kaynar su ile yıkamayı, üzerlerine kaynar su döküldüğünde dahi hemen soğutulması gerektiğini vurguluyor.

Halıların yıkanmasında kullandığımız yeni cihazlar ve bununla birlikte gelişmiş sarf malzemeleri mesleğimizi neredeyse sıfır hatayla uygulamamıza olanak tanıyor. Bundan ötürü eskiden beri Eryaman halı yıkama firması olarak bu şartın bilincindeyiz ki, halıların yıkanmasında en çok kabul gören otomatik makineleri kullanıyoruz. İşine önem veren bir kilim ve halı yıkama firmasının hijyen kalitesi yüksek bir netice çıkarabilmesi noktasında hassasiyet gerektiren şartlardan birisi de leke çıkarıcı sarf malzemelerin çeşitli halılara hangi usullerle kullanılacağıyla alakalı bilgi sahibi olmaktır. Çünkü tahmin edersiniz ki iyi bir halı şampuanı kullanmak halı ve kilim yıkamanın kalitesini doğrudan etkileyicidir.

Yıkama sektörü de öteki sanayi işlerindeki gibi teknolojik gelişmelerden nasibini almış bir iş koludur ki, mühendislik alanındaki son dönem yenilikleri sektörün kalitesini gerçekten çok üst seviyelere yükseltmiştir. Teknolojik destek sayesinde son yıllarda ayrı iki halı yıkama tekniği geliştirilmiştir ki, bu metotlardan ilki meçle elde yıkama şeklinde tabir edilen teknik, diğeri ise otomatik makinelerle icra edilen yıkama sistemidir. Bilgisayarlı halı ve kilim yıkama makineleri ile icra edilen yıkama işinin eski sisteme göre bir sürü avantajı mevcuttur ve bunların en fazla önemli olanı belki de iki taraflı yıkamadır. Eryaman deneyimli yolluk ve halı yıkamaya halıları eski tip veyahut bantlı teknikle yıkatabilirsiniz ama kaliteli deterjan kullanımı, yıkamanın kalitesini büyük ölçüde değiştirir. Bu işlerde kaliteli neticeye ulaşmak için bakterisiz bir hijyen sağlayan leke gidericiler uygulamak yüksek öneme sahiptir.

Eryaman halı yıkama firmasındaki yıkama mekanına getirilen halı ve kilimler çabucak iplik özelliklerine göre ayrı bölümlere aktarılır çünkü farklı yapıdaki halılar birlikte yıkanamaz. Kirlenmiş halımızı yıkayacak bir firmanın işçilik kalitesi, işinde uzmanlaşmış eleman kadrosu ve bununla birlikte kullandığı deterjanların standartlara uygunluğuyla anlaşılabilir.

Edindiğimiz tecrübe gösteriyor ki halıları yıkatırken arzu edilen netice için bilinmesi gerekli olan konu, halıların yıkattırılacağı fabrikanın halı yıkama konusunda becerikli bir temizlik işletmesi olması gerektiğidir. Kilim ve halı yıkamada ilk adım, halı yıkama servisinin söz verdiği saatte adresinize gelmesidir ve bu iş ile alakalı ilave bir para talep edilmemelidir. Zaten kaliteli iş yapan bir yıkama kuruluşu hızlıca ve söz verdiği sürede alır halıları. Eğer temizlik kalitesine bakan bir kimse iseniz kalitesiyle tanınan leke gidericileri kullanan halı yıkama fabrikalarını seçmeniz gerekir.

Halılarımızın hızlıca kurumasının gerçekleşmesinde sanayi tipi bir sıkma makinesiyle nem almak, bu işin kusursuz olması için çok önemlidir. Endüstriyel sıkma makinesinden çıkan halı ve kilimler güneşle kurutulmaya ihtiyaç duyar ki, bakterisiz kurutma yalnızca bu yolla sağlanabilir. Tam manasıyla kurumuş olan halı ve yolluklar kontrol işlemleri için sonuç alanına sevk edilir ve bu birimde tarama ile beraber paketleme çalışmaları yürütülür. Paket işlemleri de sonuçlanan halılar güzergahlara göre bir arada tutulacak biçimde gruplara ayrılıp, servis birimine gönderilir ve böylece belirtilen saatte halı ve kilimler sahiplerine teslim edilir. Yoğun kullanılan halıların temizlenmesinden amaçlanan kaliteli neticeyi almak için deneyim gerektiren bazı özel normları yerine getirmek çok önemlidir.

Temizliği önemseyen birisi iseniz ve eğer, hoş olmayan durumlarla karşılaşmaktan endişeleniyor iseniz halılarınızı vereceğiniz halı firmasıyla seçerken bazı önemli şartları bilip dikkatli olmanız gerekiyor.