Tam otomatik makinelerde yapılan halı yıkama işlemlerinde halıların paketlenmeden önce son kontrollerinin yapılması gereklidir. Makineler her tip leke profili ile başa çıkabilecek donanımda olsalar da yine de kontrol şarttır. Bu sebeple yıkama bandının son durağı olan kontrol masasına gelen gelen halılar belirli kriterlere göre kontrol edilirler. Gerekli onayı alamayan halılar tekrar yıkama bandının ilk ayağına gönderilirler. Eryaman halı yıkama bu sayede yıkama kalitesi yüksek seviyede olan halıları müşterilerine teslim eder. Son kontrol işleminin yapılmadığı halılarda mutlaka istenmeyen durumlarla karırlaşılır.

Eryaman halı yıkama tarafından yıkama bölümüne nakledilen halı ve kilimler öncelikle türleri tespit edilerek bölümlere ayrılır çünkü, değişik özellikteki halılar aynı makineyle yıkanamaz. Temizlik ihtiyacı olan halıların temizlenmesinden beklenen sağlıklı neticeyi elde etmek için özen gerektiren bir takım koşulları oluşturmak gerekliliktir.

Özellikle yüksek kaliteye bakan biriyseniz kaliteli şampuanları kullanan halı yıkama işletmelerini seçmelisiniz. Teknolojik gelişmelerle birlikte günümüzde iki ayrı halı ve kilim yıkama sistemi kullanılmaya başlanmıştır ki, bunlardan bir tanesi meçle yıkama olarak tabir edilen sistem, ikincisi ise bantlı yıkama sistemiyle yapılan yıkama sistemidir. Otomatik bantlı sistem halı ve kilim yıkama makinesiyle yapılan yıkama işlemlerinin meçle yapılan yıkamaya göre bir sürü yararı gösterilebilir ki, bu faydalardan en fazla önemli olanı belki de daha titiz bir yıkama yapılmasıdır. Yıkamacılık sektörü de benzer sanayi işlerinde olduğu gibi gelişen teknolojiden fayda sağlamış bir iş alanıdır ki, teknolojik alandaki yeni teknik imkanlar yıkamanın kalite standartını gerçek manada yükseltmiştir.

Söylemekte yarar var ki halı ve yollukları yıkatırken iyi bir yıkama için ilk olarak bilmek gereken şey, halı yıkama işimizi görecek işletmenin hijyenik yıkamada uzmanlaşmış bir yıkama kuruluşu olmasındaki mecburiyettir. Halıların temizliğini yapacak bir şirketin kalite standartı, iş disiplinine sahip bir ekip ve kullandığı endüstriyel ekipmanların uygun standartlarda olmasıyla ölçülür.

Bu işlemlerde ilk aşama, firma aracının söylenilen gün ve saatte adresinize gelmesidir ve servis için ek bir ücret istenmemelidir. Bu anlamda kurumsal bir halı yıkama şirketi kesinlikle belirlenen sürede verilen adreste olur. Eryaman halı yıkamaya halı ve yollukları eski usulle ya da tam otomatik teknikle yıkatabilirsiniz ama halı yıkama deterjanının kalitesi, bu işin başarı seyrini direkt manada değiştirmektedir. Halı ve kilim yıkamada başarılı sonuçlara ulaşmak için bakterileri temizleyebilen temizlik maddeleri ile yıkama yapmak gerekmektedir. Yeterli iş tecrübesi olan bir halı ve kilim yıkama firmasının kaliteli bir hizmet çıkarabilmesi için hassasiyet gerektiren kurallardan birisi de leke çıkarıcıların farklı özelliklerdeki halılara hangi metodlarla kullanılacağı konusunun bir kalite kriterine bağlanmasıdır. Zaten iyi bilinmelidir ki markası belli olan şampuanlar kullanmak yıkama işinin sonucunu doğrudan belirleyicidir.

Son yıllarda kullanılmaya başlanılan yeni makineler ve buna ek olarak üstün vasıflı sarf malzemeleri mesleğimizi kusursuz biçimde uygulamamıza imkan tanıyor. Bu saydıklarımızdan dolayı her zaman Eryaman kilim ve halı yıkama olarak bu işin bilincindeyiz ki, halıları yıkarken en güçlü ekipmanları kullanma eğilimindeyiz. Halılarının temizliğine önem veren bir kimse olarak şayet, kötü sonuçlarla karşılaşmaktan endişeleniyorsanız; halılarınızı yıkatacağınız halı yıkama firmasına iş yaptırırken bir takım hususları araştırıp bilgi edinmeniz gerekiyor.

Yıkaması tamamlanmış halıların biran önce kurutulmasında bu iş için yapılmış bir sıkma makinesiyle suyu tahliye etmek kurutmanın kalitesi için çok önemlidir. Otomatik sıkma makinesinde sıkılmış olan halılar gün ışığına gereksinim duyar ki güneş dezenfeksiyonu sadece bu sayede sağlanabilir. Tam olarak kuruyan halı ve kilimler kontrol işlemleri için son kontrol kısmına taşınır ve bu alanda halıların son kontrolü ile birlikte paket işleri yapılır. Paketleme işleri sonuçlanan halı ve yolluklar etiketlerine göre bir sıralama sağlanacak şekilde gruplara ayrılıp, sevkiyat birimine aktarılır ve randevulaşılan zamanda halılar ve yolluklar adreslerine sevk edilir.