Halıların yıkanması kadar durulanması da çok önemli bir konudur. Eryaman halı yıkama hem kullandığı ekipmanları ve hem de sarf malzemelerini durulamaya katkısı en fazla olması sebebi ile tercih etmektedir. Durulama halı yıkama işinin can damarıdır. İyi durulanmayan bir halının hijyeninden bahsetmek komik olur. Halıları kurutmakta kullandığımız sıkma makineleri her ne kadar halıdaki suyun %98 ini dışarı atıyor olsa da, durulama da bol su kullanımı esastır. Temizliğimizi ana maddesi olan su kadar hiç bir yöntem istenen neticeyi veremez. Durulama iyi yapılamayacak olursa deterjan kalıntıları göze çarpar. Her ne kadar antibakteriyel özellikte ve bitkisel özlü halı yıkama şampuanları kullanılıyor olsa da, her yıkanan halı çok bir durulamaya muhtaçtır. Durulama aynı zamanda, yıkama esnasında halı diplerinden çıkan kirlerinde defedilmesi bakımından son derece gereklidir. İyi yıkama iyi durulamasız olamaz. Eryaman halı yıkama olarak bu konuda da çok titiziz. Yıkadığımız halıların bol su ile durulanmasından asla taviz vermek istemeyiz.

İşini bilen bir halı yıkama firmasının kaliteli işler ortaya koyabilmesi noktasında gerekli prensiplerden birisi de ağartıcı maddelerin hassas halılara hangi tekniklerle uygulama yapılacağının netleştirilmesidir. Çünkü kesin olarak bilinir ki standartlara uygun bir halı şampuanı kullanmak temizlik işlerinin kalitesini kesin olarak belirleyicidir. Yıkamadan sonra halıların biran evvel kurutulmasında sanayi tipi bir sıkma makinesinin kullanılması, kurutmanın sorunsuz halledilmesi için gerçekten önemlidir. Sanayi tipi sıkma makinesinden çıkarılan halı ve kilimler askılara asılmaya ihtiyaç duyar ki, antibakteriyel yıkama tam manasıyla bu metotla sağlanır. Özel askılarda kuruduğu tespit edilen halılar son kontroller için son denetim alanına getirilir ve bu birimde leke kontrolü ile birlikte paketleme çalışmaları yürütülür. Kontrol işleri nihayete eren halı ve yolluklar kayıt numaralarına göre bir araya getirilecek şekilde ayrılıp, servis araçlarına sevk edilir ve önceden bilinen saatler arasında halı ve yolluklar adreslerine iade edilir.

Eryaman halı yıkamaya kilim ve halıları elle ya da bilgisayarlı yöntemle yıkatabilirsiniz fakat kaliteli deterjan kullanımı, halı yıkamanın başarı oranını direkt manada belirleyicidir. Bu işlerde kaliteli sonucu elde etmek için bakterileri arındırabilen halı yıkama şampuanları kullanmak çok önemlidir. Halıların temizlenmesinde uyguladığımız yeni teknikler ve üstün vasıflı sarf malzemeleri bu mesleği kusursuz biçimde yapmamıza olanak tanıyor. Bundan dolayı eskiden beri Eryaman halı ve yolluk yıkama olarak bu ayrıntının farkında olduğumuz için yıkama uygulamalarımızda en geçerli makine ve ekipmanları kullanmaya gayret ediyoruz. Kıymetli halılarınızın yıkanmasından hedeflenen sağlıklı neticeyi elde etmek için uzmanlık gerektiren bir sürü şartların yerine getirilmesi gereklidir.

Kilim ve halı yıkamada öncelikli adım, halı toplama servisinin söylenilen saatler içinde vereceğiniz adrese gelmesidir ve bu iş ile alakalı herhangi bir bedel verilmemelidir. Bize göre iyi bir yıkama firması kesin olarak söz verdiği zamanda alacaktır halılarınızı. Halı yıkamadaki gelişmeler sayesinde son yıllarda değişik iki halı ve kilim yıkama tekniği uygulanmaya başlanmıştır ki, bu metotlardan birisi meçle yıkama diye tarif edilen teknik, ikincisi ise bantlı yıkama sistemiyle yapılan yıkama tipidir. Otomatik halı ve kilim yıkama makinesiyle yaptığımız yıkama işinin meçle yapılan yıkamaya göre pek çok avantajı bulunur ve bu avantajların en fazla önemli olanı zannederim halının tersinin de yıkanmasıdır.

Altını çizmek gerekirse kilim ve halıları yıkatırken iyi bir yıkama için ilk olarak bilinmesi gerekli olan konu, halıları yıkayacak fabrikanın lekelerle mücadelede profesyonel ekip sahibi bir kilim ve halı yıkama şirketi olmasının gerekliliğidir. Yıkamacılık ta piyasadaki diğer sektörlerde olduğu gibi endüstriyel gelişmelerden fayda görmüş bir sektördür ve mühendislik alanındaki son gelişmeler bu işin kalitesini ciddi anlamda arttırmıştır. Kirlenmiş halımızı yıkayacak bir şirketin işçiliğindeki kalite, iş disiplinine sahip personel kadrosu ve bununla beraber kullandığı makinelerin kalitesinin yüksek olmasıyla tespit edilir.

Eryaman halı yıkama işletmesindeki yıkama bölümüne getirilen halılar, önce dokuma özelliklerine bakılarak gruplanır çünkü, farklı türdeki halılar aynı makineyle yıkanamamaktadır. Beklentileri yüksek bir müşteriyseniz ve eğer, hijyen koşullarını sağlamayan sonuçlarla karşılaşmaktan endişeliyseniz halılarınızı yıkatacağınız halı yıkama fabrikasına karar vermeden önce bazı önemli kuralları araştırmalısınız.

Yıkama işlerinde kaliteye azami derecede önem veren bir kimse iseniz yüksek düzeyde kaliteli deterjan kullanan halı yıkama fabrikalarını tercih etmek mecburiyetindesiniz.